FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#1
w końcu można :)
Bazując na danych z Transfermarktu, kontrakty kończą się następującym zawodnikom:
- Dominik Kalinowski
- Maks Tkocz (z opcją przedłużenia)
- Piotr Żemło (z opcją przedłużenia)
- Konrad Kostrzycki
- Mateusz Kamiński
- Antoni Klimek (z opcją przedłużenia)
- Jakub Szrek
- Mateusz Spychała (z opcją przedłużenia)
- Rafał Niziołek (z opcją przedłużenia)
- Borja Galan (z opcją przedłużenia)
- Tomas Mikinic
Oprócz tego odejdą jeszcze Mikołaj Łabojko i Bartosz Guzdek którzy byli wypożyczeni, odpowiednio z Arki i Widzewa.

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#2
wijamurzyn pisze:
niedziela, 28 maja 2023, 15:38
w końcu można :)
Bazując na danych z Transfermarktu, kontrakty kończą się następującym zawodnikom:
- Dominik Kalinowski
- Maks Tkocz (z opcją przedłużenia)
- Piotr Żemło (z opcją przedłużenia)
- Konrad Kostrzycki
- Mateusz Kamiński
- Antoni Klimek (z opcją przedłużenia)
- Jakub Szrek
- Mateusz Spychała (z opcją przedłużenia)
- Rafał Niziołek (z opcją przedłużenia)
- Borja Galan (z opcją przedłużenia)
- Tomas Mikinic
Oprócz tego odejdą jeszcze Mikołaj Łabojko i Bartosz Guzdek którzy byli wypożyczeni, odpowiednio z Arki i Widzewa.
Wszyscy wyżej wymienieni napewno nie odejdą.
Myślę, że pożegnamy się napewno z Tkoczem i Galanem (pewnie odejdzie do Ekstraklasy).

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#8
Gratulacje dla drużyny i trenera z okazji awansu do 1ligi (były momenty gdzie jedna noga byliśmy już w 2 lidze więc to prawie jak awans).

Żółta kartka dla zarządu za narażenie nas na takie perturbacje - jak trener sam mówi że się wypalił to nawet jak to kumpel to nie ma co czekać kolejnych x kolejek!

Co do składu na kolejny sezon, oto moja subiektywna ocena:

Haluch - koniecznie zostaje

Obrona cała zostaje, do zastanowienia Kędziora, ale nadal uważam że ma potencjał.

W pomocy powalczyłbym a labojke żeby był nasz a nie wypożyczony - myślę że nie pokazał co potrafi a byłby w stanie zastąpić godnie Niziołka.

Paprzycki, klec, Urbańczyk dziękujemy...

Guzdek dziękujemy, Bednarski dziękujemy (choć jak nic nie znajdziemy...).

Priorytetem powinno być zatrzymanie hiszpana (choć na 1 rundę) i nowy napastnik za guzdka.

Jak wszyscy będą zdrowi to obronę uważam mamy spokojnie na grę o górna połowę tabeli (bez Pingota też).

Do środka ktoś by się przydał (i ofensywny i defensywny).

Tak naprawdę jeśli udałoby się utrzymać kluczowych graczy to wcale wielu wzmocnień nie potrzebujemy i zbliżonym składam możemy bic się o znacząco wyższe cele niż tym sezonie (jak dobrze ze juz się skończył!)

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#12
Przy założeniu, że z pierwszej jedenastki nie odejdzie żaden z piłkarzy, to ja widzę 2 punkty zapalne, które trzeba zaleczyć przed nowym sezonem - kreatywny środkowy pomocnik i napastnik.
Przy całym szacunku do Nizioła, który przez wiele sezonów był wyróżniającym się zawodnikiem, w tym widziałem zdecydowany zjazd z formą. Nie przez przypadek przez cały sezon mieliśmy kłopoty w ofensywie (trochę przykryte wiosną przez kreatywność Galana) - brak pewnego rozgrywającego, który wziąłby grę do przodu na siebie. Nizioł za często się mylił, były głupie straty, niedokładne podania. Jeszcze raz - nie odbiera to jego ogromnych zasług dla klubu, ale wg mnie lepiej już nie będzie. Taki Czyżycki to kandydat idealny, ale też nie ukrywam, że mam do niego od dawna słabość. Myślę, że w parze z W.Kamińskim stanowiłby mocny i pewny środek pola.
Drugą pozycją, często wspominaną podczas sezonu, jest brak bramkostrzelnego napastnika. Przy założeniu, że Czapliński będzie grał na "10" (gdzie spisywał się lepiej niż jako osamotniony napastnik), nie widzę tam ani Guzdka, ani Bednarskiego. I tu może kolejny kontrowersyjny pomysł - ściągnąłbym tu 2 wyróżniających się w dużych klubach młodzieżowców. Może kogoś z Lecha (wyszło z Moderem, wyszło z Pingotem), może z Legii czy Pogoni, w każdym razie mam wrażenie, że o ile dobrych młodzieżowców nie ma wielu na innych pozycjach, to napastników jest przynajmniej kilku, żeby z nich wybrać. Przykład Górnika, który postawił na Włodarczyka czy Pieńko z Lubina (wcześniej Białka), pokazuje, że mając za sobą bardziej doświadczonych kolegów, młodzieżowiec na pozycji napastnika jest w stanie wypalić. Przy okazji rozwiązałoby to problem regulaminowy, a na innych pozycjach mamy zawodników którzy się sprawdzili (Pingota można śmiało zastąpić Kostrzyckim, który miał rewelacyjny start sezonu, M.Kamiński nie do ruszenia, na bokach b.dobrzy Spychała, Pikk i Szrek, na skrzydłach Makuszewski, Galan, Nowak, Mikinić).
Oczywiście to wszystko teoretyzowanie, bo jestem przekonany, że w 100% nie utrzymamy wszystkich podstawowych zawodników i będziemy musieli zastanawiać się kto za nich (pewnie odejdzie Galan, może jeszcze ktoś). W każdym razie ta runda pokazała, choć bardziej wynikowo (bo mecze zdarzały się bardzo dobre, ale i dość słabe), że jest na kim budować i przede wszystkim, kto ma tej budowie przewodzić. Szacunek dla trenera Noconia, to co obiecał to zrobił, zaczął od defensywy, która rzeczywiście z naszego najsłabszego punktu zmieniła się w najmocniejszy, potwierdził dobre opinie o sobie z pracy m.in. w Elblągu, wierzę, że mając więcej czasu osiągnie jeszcze lepsze wyniki.

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#13
Co do młodzieżowców, to martwi mnie bardzo fakt, że od wielu lat z klubu wychodzą komunikaty o tym, jak dobre jest w Odrze szkolenie, a prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie sobie wychować żadnego swojego młodzieżowca. Nawet takiego, który tylko uzupełniałby skład. Teoretycznie przepis o młodzieżowcu powinien promować kluby, które mają jakieś szkolenie, a patrząc z perspektywy pierwszego składu, grup młodzieżowych moglibyśmy nie mieć wcale - na jedno by wyszło.
A właśnie młodzieżowcy są bardzo istotni i faktycznie idealnym rozwiązaniem byłby przebojowy, młody napastnik, a więc zapewne wypożyczony z jakiegoś klubu, który naprawdę szkoli.

Podobnie jak przedmówcy, z powrotu Czyżyckiego też bardzo bym się ucieszył. W ogóle mamy dosyć ciekawą sytuację, bo jakby spojrzeć na ostatnie dwa sezony, to tak naprawdę zaliczyliśmy 3 dobre i jedną słabą rundę, więc obecny skład stanowi dobry rdzeń, który jednak trzeba uzupełnić. Mam ogromną obawę, że odejście Galana totalnie rozłożyłoby nam kreatywność w ataku i to tutaj już należałoby rozglądać się za zastępstwem, bo poprzednie okienka pokazały, że nawet kluby z naszej ligi bez problemu wyciągają sobie od nas zawodników.

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#16
milek72 pisze:
wtorek, 30 maja 2023, 9:52
Galan ma opcję przedłużenia kontraktu o rok, rozumiem że klub z automatu z niej skorzysta? W takim przypadku za ewentualny transfer na jakieś waciki spłynie coś do Odry?
To wszystko zależy od tego jakie były zapisy w umowie. Jest szansa, że tak jak w przypadku Mikinicia kontrakt przedłużał się automatycznie po rozegraniu odpowiedniej liczby minut, albo jak w przypadku Noconia - jeżeli Odra się utrzyma. I podejrzewam, że taki zapis istniał, ale nie zdziwię się jeśli jest tam też wpisana niewysoka klauzula odstępnego.

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#20
Jeżeli my jako klub Odra Opole myślimy o ekstraklasie to ja oczekuje, że zaczniemy w końcu budować kadrę na awans. Lata lecą, co rundę tracimy najlepszych zawodników, tak kadry nie zbudujemy, czas z tym skończyć. Jesteśmy już trochę w tej 1 lidze, stadion się buduje, kilku trenerów się przewinęło, ja nie widzę żadnego wypracowanego własnego stylu gry. Gramy przez te kilka lat na zasadzie jak się uda to ok a jak nie to poprawimy się w następnym meczu. Oczekuje jasnych deklaracji, nie muszą to być słowa, wystarczy że najlepszych zawodników będziemy starali się zatrzymać. Trzeba szukać takich zawodników dla których gra w 1 lidze to będzie przystanek do gry w ekstraklasie, ale tym autobusem który go tam zawiezie ma być Odra. My ostatnio mamy nosa do takich zawodników np. Janasik, Tabiś, Wdowik, Trojak, Moder, Szota, nawet Bonecki, Czyżycki, Drewniak i Szromnik liznęli ekstraklasy. Takich zawodników nam potrzeba ale nie można ich wypuścić jeśli np. w ciągu tych 3 lat ma być awans, no chyba że mamy na to 10 lat to bawmy się w piłkę tak jak do tej pory.

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#22
Trzeba zadać sobie pytanie, czy chcemy w Opolu ekstraklasę ?. Od tego jest zarząd, żeby szukać sponsorów (co jakiś czas jakiś się pojawia) i budować budżet. Jest miasto które też miało szukać poważnego partnera w budowaniu ekstraklasowej Odry. Trochę czasu już minęło, trzeba pytać o takie rzeczy chyba że pasuje nam bujanie się x lat w 1 lidze i liczenie że jakoś to będzie.

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#23
Ekstraklasa albo śmierć 🤣
Jesli mielibyśmy za 2-3 lata atakować to drużynę jak pisałeś trzeba by budować już.
W zawiązku z tym, żeby jakieś gks nam nie odbierało grajków musimy więcej płacić czyli mieć Znacząco wiekszy budżet.
Taki budżet też trzeba zbudować a nie liczyć na bogatego inwestora z emiratów.
Oby stadion był ta iskra która odpali ciąg zadrzen który szczęśliwie doprowadzi nas do awansu ale obawiam się że to potrwa dłużej niż 2-3 lata. :-(

Re: FORTUNA 1 LIGA - sezon 2023/2024. Runda jesienna. Spekulacje, kalkulacje, transfery.

#25
smilee pisze:
wtorek, 30 maja 2023, 21:39
A mnie zastanawia kto za to zaplaci...
Stadion powstaje, mowa o budowaniu drużyny na ekstraklasę na nowym stadionie była. Ale jakoś nie przypominam sobie deklaracji skąd kasa na podwojenie budżetu...
Żeby zrobić awans, to nie potrzebujemy podwojenia budżetu i nawet nie mamy aktualnie takich możliwości. Po ewentualnym awansie, budżet ulegnie z pewnością podwojeniu.
ŁKS awansował do Ekstraklasy z budżetem 10 mln, Puszcza blisko awansu z budżetem 5 mln, Ruch Chorzów dwa razy mniejszy budżet od nas (4 mln).
Więc jak widać, to nie budżet jest problemem.
Oby tylko Galan i Pingot odeszli...
cron