Odra Opole 2021

#1
Zainspirowany trochę Zagłębiem Lubin ( https://bit.ly/2K86xF1 ) zacząłem się zastanawiać.

Jest końcówka lipca 2021. Odra gra pierwszy mecz na nowym stadionie przy ulicy Północnej/Technicznej/?.

20.45, pełen stadion, telewizja Polsat ;) Piłkarze wychodzą na boisko i... zaczynamy. Jaka to jest Odra? Jak jest zorganizowana? Jak gra? Kim gra? Jakich ma trenerów? Co o niej myślą w Polsce?

Rozpiszcie się jak najszerzej, nie daję punkty za zwięzłą wypowiedź ;) Ja się rozpiszę później.

Pytania pomocnicze:
- sezon w której lidze zaczyna Odra Opole?
- ilu i czy w ogóle mamy w drużynie wychowanków?
- kto jest większościowym udziałowcem klubu?
- gdzie gra pierwsza drużyna juniorów?
- które miejsce w PJS zdobyliśmy rok wcześniej?
- ilu zawodników grających w Odrze zostało sprzedanych do Ekstraklasy w ostatnich 3 latach?
- jaka jest średnia wieku drużyny?
- ilu naszych piłkarzy powołano do poważnych drużyn Kadry? (U-20, U-21, Pierwsza Kadra)?
- ilu gra u nas obcokrajowców?
- z czym kojarzy się Odra w Opolu, na Opolszczyźnie i w Polsce?
- gdzie mamy najsilniejsze FC?

Możecie dorzucać własne pytania i odpowiedzi ;)
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Odra Opole 2021

#2
- sezon w której lidze zaczyna Odra Opole? - w Ekstraklasie :)
- ilu i czy w ogóle mamy w drużynie wychowanków? - co najmniej 3.
- kto jest większościowym udziałowcem klubu? - Grupa Azoty
- gdzie gra pierwsza drużyna juniorów? - CLS
- które miejsce w PJS zdobyliśmy rok wcześniej? - 5-7
- ilu zawodników grających w Odrze zostało sprzedanych do Ekstraklasy w ostatnich 3 latach? - conajmniej 2
- jaka jest średnia wieku drużyny? - 27
- ilu naszych piłkarzy powołano do poważnych drużyn Kadry? (U-20, U-21, Pierwsza Kadra)? - 6
- ilu gra u nas obcokrajowców? - 4
- z czym kojarzy się Odra w Opolu, na Opolszczyźnie i w Polsce? - Solidna, pewna marka sportowa, z możliwością rozwoju i potencjałem nie tylko do gry w piłkę nożną.
- gdzie mamy najsilniejsze FC?
- Strzelce Opolskie
- Czy trenerem będzie nadal Mirosław Smyła ? - Wszystko rozstrzygnie się w czerwcu tego roku
- Czy zawodnicy z naszego regionu nadal będą reprezentować barwy Odry Opole? Kto z obecnych ? - Tak, Olek Kowalski, Mateusz Marzec.
- Jaka będzie średnia frekwencja na nowym obiekcie ? - średnio 3500 było by dobrym wynikiem.
- Jak bardzo rozwiniemy się pod względem PR'owo marketingowym w skali województwa/Polski?
- Pozyskamy nowych fanów na portalach społecznościowych, a w każdym mieście na Opolszczyźnie odnajdziemy klubowe emblematy (plakaty, ulotki, informacje o meczach). Do rozwoju marketingowego przyczynią się mainstreamowe media, np. Polsat Sport (tak jak na chwilę obecną), wszelkiego rodzaju gazety, itp.

Re: Odra Opole 2021

#3
Napisanie prognozy na 2021 dla mnie na tę chwilę jest bardzo trudne. Bo na tę chwilę organizacyjnie i mentalnie jesteśmy raczej czołowym klubem II ligowym – wyniki sportowe przez ostatnie lata wyprzedziły resztę. Moja intuicja mi mówi, że prośba LooZ^ to tak naprawdę zebranie inspiracji do stworzenia klubowej strategii na najbliższe lata.

Na pewno klub potrzebuje w tym momencie dwóch kluczowych elementów, bez których raczej nie da się na dłuższą metę ruszyć do przodu – są to stadion i powołanie SSA. Przez powołanie SSA rozumiem pewną redefinicję organizacyjną klubu, a nie powstanie nowego podmiotu prawnego sensu stricte. W tym momencie Odra definiuje się słowami Karola Wójcika (wklejam z wywiadu opublikowanego na Weszło – zaznaczam że dalsza część wypowiedzi ma sens co do diagnozy polskiej piłki):
Gdy przeczytałem, że Piast Gliwice dostał z miasta siedem milionów złotych, to powiedziałem, że nie wiedziałbym, co zrobić z pięcioma! Mówimy o klubie, który w hierarchii polskiej piłki jest tylko dwa miejsca przed nami…
Chcąc być ważnym w polskiej piłce klubem, potrzeba strategii. Ta strategia powinna też odpowiedzieć na pytanie co zrobilibyśmy za te dodatkowe 5 milionów gdybyśmy je mieli. W tym momencie Odra chyba jest klubem, który faktycznie nie umiałby tego zagospodarować. Dlatego właśnie powołanie SSA, gdzie większościowym udziałowcem będzie jakiś duży i bogaty podmiot, który byłby w stanie wprowadzić do Odry również pewien ład korporacyjny, jest nam potrzebne jak tlen. I jakkolwiek irytują ostatnie wyniki sportowe, tak oceniając to na chłodno – w tym momencie najmocniejszym punktem Odry jest drużyna i poziom sportowy, a w pozostałych aspektach trwa nadganianie. I nie jest to absolutnie krytyka klubu ani nikogo pracującego w klubie czy dla klubu, bo nagłe przejście funkcjonowania klubu z warunków 3-ligowych na warunki czołowego 1-ligowca jest w zasadzie niemożliwe.

Przy okazji stadionu trzeba zdecydowanie rozwinąć bazę treningową, przede wszystkim dla grup juniorskich. Oprócz bazy, potrzebowalibyśmy scoutingu wśród dzieci i młodzieży. Co znaczy scouting pokazuje Legia – klub, który w zakresie szkolenia nie stoi na wysokim poziomie, ale dzięki wyłapywaniu zdolnych 15- czy 16-latków chwali się później swoimi „wychowankami”, który tak naprawdę są w tym klubie od 3 lat. Przy czym trzeba też jasno powiedzieć – żeby zdolny junior przyszedł do Odry, klub musi mieć co zaoferować. Baza, dobre treningi, rozpoznawalna marka (marka „Odra” jest w tym momencie mocno zakurzona i wśród młodzieży raczej mało atrakcyjna) i perspektywa gry w pierwszej drużynie, która prezentuje sensowny i w miarę stabilny poziom piłkarski. Bez tego ostatniego moim zdaniem jest bardzo trudno. Ideał to dla mnie Lech – świetne szkolenie, klub co roku walczący o mistrzostwo, stawiający na wychowanków, którzy co sezon odchodzą do ligi zagranicznej. Gdybym był młodym piłkarzem, podchodząc do tematu czysto pragmatycznie, marzyłbym o grze właśnie w Lechu. Bo też trzeba bardzo jasno powiedzieć – chcąc grać w ekstraklasie, ciężko jest założyć bazowanie na wychowankach. To jest raczej model, w którym masz wychowanków, grają chwilę w pierwszym składzie, sprzedajesz i wprowadzasz nowych. I jednocześnie gra w tej pierwszej jedenastce dwóch-trzech

Rozpisałem się trochę, ale morał taki – SSA i stadion warunkują dalszy rozwój. W zależności od tych dwóch elementów można rozpisać dalszy scenariusz. Na tę chwilę mógłbym napisać, że w 2021 będzie podobnie jak dziś, ale jeżeli oba punkty się zmaterializują, to w 2021 realnym celem jest pewnie bycie w tym miejscu, gdzie teraz jest Miedź – czyli bycie w przededniu gry w ekstraklasie i perspektywa na realne zaistnienie w niej. Ale oczywiście kibicowsko będzie lepiej, bo Odra ma większy potencjał w tym zakresie.

Re: Odra Opole 2021

#4
A inni? ;)

Czy piszę to pod strategię Odry? Hm, chciałbym, może narodzi to szerszą dyskusję w środowisku ;)

Jaka Odra wychodzi na pierwszy mecz na nowym stadionie? Myślę, że 1ligowa. Jeśli w tym sezonie już nic nie wyjdzie, to niestety jestem raczej pesymistą co do przyszłego sezonu (w sensie - będzie trudno).

Przede wszystkim, musi to być na pewno Spółka Akcyjna, z silnym akcjonariatem miejskim i prywatnym. Widzę tutaj szansę na naprawdę udany mariaż ECO, Sindbada, Azotów i Opola. Może kogoś jeszcze? ;) To coś dosyć w Polsce niespotykanego i może to byś nasz mały plusik na tle rywali.

Jako człowiek wywodzący się z biznesu silną Odrę widzę jako klub silny strukturalnie, nieczuły na podmuchy ligowej formy. Klub, w którym każda działka ma ludzi kompetentnych pracujących tam na pełen etat i w klubie zakochanych. Musimy się takich ludzi dopiero dorobić, bo ludzi z know how w Opolu po prostu nie ma. Sam wyszkoliłem sobie 80% pracowników w mojej firmie, tą samą drogą musi podążać Odra.

Mamy dzisiaj wielu fantastycznych ludzi w Odrze, często z prawdziwie "kibolskim" fanatyzmem wobec Odry, chcących się uczyć, ważne jest żeby w tej Odrze byli też za 3 lata i czuli rozwój klubu. Trzeba im dać szanse na rozwój jak i rozwój wewnątrz klubu - dbać o klubową bibliotekę, o szkolenia wewnętrzne, konferencje wprowadzające know-how z zewnątrz.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest aktywizacja FC. Jeśli dzisiaj z miast mniejszych od Strzelec na Zagłębie potrafi jeździć 150 osób, to u nas też jest w stanie. To kwestia pracy u podstaw, ale żeby liczyć na sukcesy w 2021, trzeba zacząć już jutro, a nie za rok czy za dwa.

Kolejny "standard", bo mówi o tym każdy, nawet Legia ;) - wychowankowie. Mamy bardzo ciekawy rocznik, który w 2021 będzie miał 18-19 lat. Idealny wiek na wkomponowanie się do drużyny. Idzie nam to jakoś powoli co raz lepiej. Mamy Tobiego, mamy Kowala, ale to "jeszcze nie to", to jeszcze nie wychowankowie Akademii Odry, od małego krzyczący "Odra!" przed meczami i po. Wierzę, że doczekamy w tych rocznikach 1 albo 2 piłkarzy, którzy trafią do Odry, a potem do Ekstraklasy i wyżej. Z Odrą lub bez ;)

Wierzę, że zarówno Tobi jak i Kowalski trafią do Ekstraklasy. Pewnie Czyżycki też. Odra znowu stanie się KLUBEM, a nie klubikiem. Znowu będzie szkolić i sprzedawać piłkarzy i na tym zarabiać. To jest często sens istnienia klubu w bardzo szerokim oglądzie sprawy.

Musi też klub pracować nad tym jak jest traktowany w mieście i województwie. Musimy uświadamiać mieszkańców Opola i Opolszczyzny, że Odra to fundament naszej lokalnej tożsamości. Tak, to będzie trudne, ale musimy się klub angażować w szereg akcji. Powiem wręcz inaczej - nie może być w Opolu i miastach FC imprez które nie są wspierane przez Odrę. To musi być spoiwo lokalnych społecznosci, którym jest już dzisiaj, ale mało kto sobie z tego zdaje sprawę. Tak działa nowoczesny klub sportowy.

I na koniec - musimy być klubem nowoczesnym, takim który ma nowoczesną identyfikację, którego pracownicy nie są zdziwieni słysząc słowa jak slack, trello, jira czy confluence. Klub który po prostu z miesiąca na miesiąc jest lepszą wersją samego siebie.

I tego sobie wszyscy życzmy ;)
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Odra Opole 2021

#5
LooZ^ pisze:I na koniec - musimy być klubem nowoczesnym, takim który ma nowoczesną identyfikację, którego pracownicy nie są zdziwieni słysząc słowa jak slack, trello, jira czy confluence.
W wielu poważnych firmach tego brakuje, ale ja akurat jestem fanem takich rozwiązań. Najprościej to wdrożyć jak najszybciej, w rozwijającym się klubie, bo później wdrożenie takiej jiry czy trello to będzie wielka walka z przyzwyczajeniami.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest aktywizacja FC. Jeśli dzisiaj z miast mniejszych od Strzelec na Zagłębie potrafi jeździć 150 osób, to u nas też jest w stanie. To kwestia pracy u podstaw, ale żeby liczyć na sukcesy w 2021, trzeba zacząć już jutro, a nie za rok czy za dwa.
To jest ciekawa sprawa. Przy okazji nowego stadionu można by było się zastanowić nad organizacją transportu z kilku miast w województwie. Klub organizuje autokary (a na początku pewnie mniejsze busy), które czekają w określonym miejscu i jadą do Opola na mecz. Na warunkach komercyjnych oczywiście, ale wartością jest sam fakt umożliwienia dojazdu.
Mamy bardzo ciekawy rocznik, który w 2021 będzie miał 18-19 lat. Idealny wiek na wkomponowanie się do drużyny. Idzie nam to jakoś powoli co raz lepiej.
Ja sobie nie robię wielkich nadziei względem udanego rocznika. Udany rocznik oznacza mniej więcej tyle, że przy dobrych wiatrach w seniorskiej piłce zaistnieje dwóch zawodników, a równie dobrze może nie wypłynąć nikt. To musi być praca ciągła, a wtedy nawet w słabszym wynikowo roczniku może się trafić perełka.
Co do tego kto trafi do ekstraklasy: Tobi na pewno, Kowalski i Czyżycki trudno powiedzieć. Czyżycki do tej pory grał tylko w II lidze, u nas przecież praktycznie wcale i nie wiadomo jak dałby sobie radę. Kowalski korzysta z naszej słabości w obronie i wśród młodzieżowców i na tę chwilę to nie jest jeszcze nawet solidny I-ligowiec, więc do ekstraklasy droga daleka. Tak naprawdę ma taryfę ulgową do końca przyszłego sezonu i oby dobrze wykorzystał ten czas.

Re: Odra Opole 2021

#6
Jest końcówka lipca 2021. Odra gra pierwszy mecz na nowym stadionie i...
- Poziom rozgrywek: 1-liga
- Wychowanków w drużynie: max.3
- Większościowy udziałowiec: Miasto
- Liga w której grają juniorzy: OLJ
- Miejsce w PJS w poprzednim sezonie: 5
- Ilość zawodników sprzedanych do ekstraklasy przez 3 ostatnie sezony: 4
- Średnia wieku drużyny: 25 lat
- Ilość zawodników powołanych do reprezentacji: 3
- Ilość obcokrajowców w drużynie: max.4
- Z czego znana jest Odra: Z odważnych i skutecznych działań marketingowych, kojarzona jest z miejscem w którym zaraz zrodzi się coś wielkiego.
- Największe FC: Strzelce Opolskie, Kluczbork ;)))
- Kiedy powstała spółka akcyjna: Lato 2018
- Średnia frekwencja na nowym stadionie: 4000
cron