Stroje ODRY

#1
Zainspirowany postem Looz^a w tym temcie: http://forum.jednaodra.pl/viewtopic.php ... 0&start=75 - zakładam wątek o strojach Odry.

Do rzeczy:

1. Odra awansuje do 1 ligi, pojawia się opcja wyboru nowego partnera odpowiadającego za stroje i cały sprzęt. Jaką firmę widzicie w tej roli? Potentaci w stylu Adidas, Nike, lokalni gracze w stylu Colo a może bardziej oryginalnie, np. New Balance lub Under Armour? :)

2. Macie jakąś wizję nowych strojów? Które logotypy wyeksponować, jaki herb, jakie rozłożenie kolorów, motywy przewodnie, klasycznie czy po bandzie? Elegancko i stonowanie czy agresywnie i krzykliwie? Mile widziane wizualizacje.

3. Niebawem będzie jakieś 20 lat mojego świadomego kibicowania Odrze. Szczerze mówiąc przez ten czas żaden komplet strojów nie zapadł mi w pamięć (chyba, że z powodu swej szpetoty). Macie na przestrzeni lat jakiegoś swojego faworyta w tej materii? Pasiaki, epoka Ryan Odry a może Odra-Varta? :) Dawać foty

Tylko bez komentarzy w stylu "stroje nie grają" etc.

Btw. - poniżej efekt 15 minutowej pracy z jakimś bezpłatnym designerem ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i okazjonalna wersja camo :)
Obrazek

Re: Stroje ODRY

#2
To pierwsz całkiem fajne ;)

Fakt, Odra nigdy nie miała szczęścia do szeroko rozumianej identyfikacji wizualnej, z uwzględnieniem koszulek. Po prostu każdy zarządca klubu uważał, że to on wybrać musi stroje kierując się swoim zmysłem estetycznym, który na ogół nie był zbyt wyszukany. (I że musi mieć WIELKI, powtarzam W I E L K I herb).

Do tego dochodzi to, że przy klubie zawsze był ktoś kto załatwiał po znajomości:

- COLO? Znajomy Mariusza Gnoińskiego (ówczesny Prezes);
- Masita? Wiadomo, żona Guido Vreulsa;
- JAKO? Krystian Golec jest lokalnym dystrybutorem;

Raków (który niestety pod względem wizerunkowym wyprzedza nas o klasę) ubiera firma Macron, która ma np taki fajny wzór:
Obrazek
Inną bolączką jest to, że Odra po prostu bierze z katalogu. Może mamy na to fajne ceny, ale co z tego, skoro te wzory wyglądają jak zaprojektowane przez taniego grafika gdzieś w latach 90?

Niestety, ale przy Ruchu to wyglądamy jak dzieci z ruskiego targu. Teraz modny jest minimalizm, a my jakieś kreski, jakieś kropki... Dosłownie jak z lat 90.
Obrazek
Dodatkowo, oprócz tego wielkiego herbu zawsze pchamy się w połączenie niebiesko-czerwone, które nie jest zbyt szczęśliwe (a potem jeszcze żółte - dramat).

W większości dużych klubów w barwach klubu są stroje sportowe, a dresy, kurtki, etc są czarne z herbem (małym!), a u nas jak w lesie...

Podsumowując, myślę, że dobrze by zrobiło klubowi odświeżenie jednak trochę klubowych szaf dla zdrowia psychicznego - po to, aby w końcu nie załatwiać czegoś "po znajomości", tylko przeprowadzić normalne zapytanie do X firm - niech podeślą wzory, niech powiedzą jak można personalizować, może łaskawie doczekamy się nazwisk na strojach piłkarzy? Niech podadzą ile kosztuje X, Y i Z (oczywiście dopiero po awansie) i niech wzór wybierze agencja odpowiedzialna za wizerunek klubu (hehe), zgodny z Księgą Identyfikacji Wizualnej (hehe) klubu.

Odra na pewno potrzebuje:
- kompletu meczowego;
- kompletu treningowego (dziwnie wyglądali grając w kompletach meczowych, kiedy Ruch grał w treningowych);
- kompletu zimowego (czapki, dresy);
- polówek;
- kurtek;
- toreb;

Jest o co walczyć, bo to samo miała by pewnie Akademia. A taki Adidas nie może być nie wiadomo jak drogi, bo inaczej nie ubierałby takich "tuzów" jak Wigry Suwałki czy Pogoń Siedlce.

W 1 lidze wygląda to tak:
- Adidas - 7 klubów;
- Masita - 3 kluby;
- Zina - 2 kluby
Po jednym - R-GOL (??), Patrick, Saller, Hummel

W Ekstraklasie:
- Adidas - 6 klubów
- Nike - 2 kluby
Po jednym - Errea, New Balance, Zina, Hummel, Joma, Legea, Jako
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#4
;)

To co jest jeszcze ważne, to to, że Odra używa niezliczonych odcieni kolorów niebieskiego i czerwonego. Stroje sobie, herb sobie, bilety sobie, grafiki na fb sobie... Przecież to wszystko powinny być dokładnie te same kolory! To jest podstawa!
Obrazek
Obrazek
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#7
Fajny temat!
1. Osobiście preferowałbym któregoś z topowych producentów, przede wszystkim Nike lub Puma, Adidas.

2. Podobają mi się wzory teo - pierwszy i drugi oraz Looz^a - ten Nike. Naprawdę robią wrażenie!

3. Ważne aby strój był przede wszystkim symbolem drużyny, miał wyeksponowany herb oraz aby zgadzała się kolorystyka barw.

Fajnie jakby udało się wynegocjować od producenta dodatkowe gadżety z logo klubu, np tshirty, koszulki sektorowe, bluzy itp
ODRA OPOLE 1945

Re: Stroje ODRY

#8
Wydaje mi się, czy Odra kiedys miała stroje Adidasa? Gdzieś w latach 90?

Dobra, sam sobie odpowiedziałem ;) (I znowu inny herb)
Obrazek
Zrobiłem mały "risercz" i ponoć kiedyś ceny się faktycznie mocno różniły, ale teraz nie ma problemu z dobrymi cenami na Adidasa/Nike czy Pumę.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#9
Fajny by był na następny sezon w końcu jakiś konkretny projekt z Adidasa z dobrze połączonymi kolorami który bym mógł sobie kupić, a nie tak jak teraz że te średnie koszulki meczowe po 200 zł (w sumie teraz to już ich nie ma bo z gadżetów to chyba tylko kalendarz). Do tego jakieś proste koszulki treningowe z tylko z herbem i logo adidas i by było fajnie.

Re: Stroje ODRY

#11
W sumie bez piłkarza w środku wygląda jeszcze gorzej ;) Na pewno jedną z przyczyn jest strasznie klasyczny krój.

Stójka czy kołnierzyk dodałyby elegancji ;)

No i co najlepsze - to są zupełnie inne komplety...

1.
Obrazek
Okragły kołnierzyk, herb miasta, mały herb Odry, mniejsze logo Opola, Jako na środku.


2.
Obrazek
Prostokątny kołnierzyk, brak herbu miasta, duży herb Odry (zbyt duży), duże logo Opola, Jako na boku.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#12
Looz z całym szacunkiem ale pierdolisz jak mało który na tym forum :) Stroje Groszmalu będą cały czas czy się Tobie podoba czy nie bo to zawodnicy decydują w jakich chcą grać a dostaliśmy tak stroje od juniorów za małe gdzie większość koszulek była potargana, rozwalona i nadawała się za przeproszeniem tylko do wyrzucenia o spodenkach i getrach nie ma mowy bo takich nie ma i długo nie będzie ;] a jak ktoś ma grać w koszulkach, które nawet nie oddychają bo są ze sztucznego materiału to życzę powodzenia. PS. potrzebujesz 2-3 kompletów stroi minimum na każda drużynę bo jak drużyna gości przyjedzie w podobnych kolorach musisz zmienić ;] No i jak kierownik którego zwolnili do rezerw dalej nie wybrany? a zapomniałem jak można zwolnić kogoś kto nigdy nie był zatrudniony w Groszmalu ani w Odrze :D Zejdź na ziemię w końcu ;]

Re: Stroje ODRY

#13
Swendrak, w pierdoleniu to jednak daleko mi do ciebie. Co mnie obchodzi jakiś kierownik czy potargana koszulka? Jak nie kumasz o czym piszę, to przeczytaj 3 albo 4 razy. Stroje DRUGIEJ DRUZYNY KLUBU ODRA OPOLE są skandaliczne, a to czy oddychają, czy stare były potargane, albo wolisz kolor zielony, to mnie chuj obchodzi. Albo to jest Odra II Opole, albo chuj wie co. Bo na Odrę Opole to nie wygląda.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#17
Moze Nas jeszcze nie stac na lepsze. Dalej wszyscy mowia, ze jak potrafisz grac to nie ma znaczenia w jakich butach, a jak nie to nawet buty Messiego w niczym nie pomoga. Ale projekt numer 1 kolegi Teo - " Azoty wyjazdowa " i LooZ^ - domowa z kolnierzykiem ostatnia , sa super, moze tylko mniej granatowo a wiecej ciemnego blue. Waro o tym mowic i pisac. Kiedys grajac w 4 lidze dyskutowalismy o autukarze dla pilkarzy, wiec temat koszulek dla dobrej druzyny z 1-szej ligi ( juz niebawem ) jak najbardziej na miejscu.
Szkoda, ze tych obecnych nigdy nie bylo w sprzedarzy ( nie mialem szczescia ) dla kibicow. Oby z nowymi i elegantszymi bylo inaczej.
Ps .
Ladne Jakosciowe koszulki tez moga byc wykonane z dobrego materialu. Zobaczymy. No i co z nowymi gadzetami ?

Re: Stroje ODRY

#18
Na koszulki nas oczywiście stać. Skoro stać 7 klubów w 1 lidze, gdzie zamierzamy za pół roku być klubem z budżetem TOP3, to stać i nas. Zresztą - jak pisałem, popytałem po znajomych i nie ma wielkiej różnicy cenowej między takim JAKO, a Adidasem. Kiedyś Adidas potrafił kosztować 2 razy więcej.

To "tylko" kwestia priorytetów - tak jak kwestią priorytetów jest to, że Odra nadal nie ma pracownika na pełen etat od marketingu.

A koszulki np dla Akademii funduje ECO, więc tym bardziej nie jest to ciężar dla klubu. Zakładam, że sponsorom też fajniej będzie, jak ich logo będzie koło Adidasa czy Nike, a nie obok Jako.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#19
Dziwnie to zabrzmi, ale chyba najlepiej prezentuje się... Akademia Odry.

Jednolite bluzy, dresy, kurtki, czapki. Wszystko w dziecięcych rozmiarach, a nie że wisi jak worki. Lepiej niż czasem pierwsza drużyna ;)
Obrazek
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#20
Problem z Nike czy Adidas jest taki, że oni nie zrobią Ci wzoru pod Ciebie. Jest katalog strojów piłkarskich na dany sezon, wybierasz sobie jeden z nich, dobierasz kolory, dorzucasz logo i tyle. Jedyny klub w Polsce, który ma swój wzór koszulek z Nike/Adidas to jest Legia. Oczywiście da się z tych katalogów wybrać ładne wzory i dobrać ładne kolory, ale jak tego co sobie wymyślisz nie ma w katalogu to tego nie przeskoczysz.

Dodatkowo są one trochę droższe, nie dużo, ale trochę jednak tak. Patrząc po Ekstraklasie to firmy, które mają Nike sprzedają je kibicom za 180-200zł, Adidas koszulki są za ok. 250 zł. Najtańsze stroje w swoim sklepie klubowym ma Łęczna, Piast i Korona (100-120zł). Pewnie trochę ze względu na popyt na te koszulki, ale każda z nich ma sprzęt od mniejszego dostawcy sprzętu.

A co do moich ulubionych strojów to biało-niebiesko-czerwone pasiaki były najlepsze. Takie jak grali w sezonie, jak awansowali po barażach z Radomiakiem (zresztą koszulkę z tego meczu mam jeszcze w szafie, może stąd ten sentyment). Nawet zdjęcie na necie znalazłem, także wklejam poniżej. Dodać mogę że na piłkarzach wyglądały dużo lepiej niż na tym zdjęciu.
Obrazek

Re: Stroje ODRY

#21
Rozczaruję cię - JAKO i Colo też mieliśmy z katalogów. Przy Colo próbowałem walczyć, ale mieli mnie w dupie ;) Te Jako co mamy też znalazłem ostatnio w ich katalogu.

Ps. ZL chyba też ma projektowane dla siebie.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#22
Żadne to rozczarowanie, raczej oczywistość. Za własny wzór trzeba więcej zapłacić na tym poziomie sportowym i medialnym. A dotychczas w Odrze nie było chyba na to pieniędzy. Zresztą ja nie twierdzę, że wybranie Jako, Colo czy innego Hummela daje gwarancję na unikalne stroje, czasem ta unikalność potrzebna nie jest, bo z katalogów, z odpowiednim doborem kolorów można dobrać coś bardzo dobrego. Mówię tylko, że mała firma daje dużo większą swobodę w negocjowaniu umowy. Mówię o takich możliwościach jak np. przygotowanie koszulki pod kibiców, z gorszych materiałów, bez loga ligi, może bez numeru, ale z identycznym wzorem tylko tańszej. Z Adidasem czy Nike raczej ciężko coś takiego dogadać.

A co do Zagłębia Lubin to mają katalogowe tylko Nike zgodziło się im ten wzór zachować w Polsce na wyłączność. Tzn. żaden inny klub w PL nie może w tym sezonie używać tego wzoru. Mają unikalne stroje, ale ciągle jednak katalogowe.

Re: Stroje ODRY

#23
Oczywiście.

Dobra jakość projektu > unikalność projektu ;)

A na razie to raczej mieliśmy - kiepskie stroje, drogie koszulki meczowe, brak koszulek dla kibiców ;) Chyba może być tylko lepiej ;) Idealnie byłoby się dogadać np z takim 4F, może myślą o sportach drużynowych (niedawno podpisali umowę z piłkarzami ręcznymi) - na pewno byliby bardziej elastyczni od innych firm.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stroje ODRY

#25
Z tego co się dowiedziałem, to u nas też kwestia "dostępności" Jako. Po prostu jak czegoś nie ma to Krystian bierze i przywozi ;)

Nie wierzę jednak, że nie da się tego zawrzeć też w umowie (i czy faktycznie potrzebujemy mieć coś "na drugi dzień").
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.
cron