Re: Stadion dla Odry

#54
kornik pisze:Kazdy ma swoje zdanie.
Mysle ze polowa kibicow chce stadionu na Oleskiej a druga polowa gdzie indziej.Ja chcialbym zadac pytanie kibicom ktorzy chca pozostania na Oleskiej,jak postawic trybune tam gdzie jest basen,bo tam nie ma miejsca.
Za bramką jest sporo miejsca aż do granicy płotu od basenu....boisko też można przesunąć jeszcze z kilka metrów w stronę klubu .I mam nadzieję że przynajmniej 90% chce tego stadionu na O 51 a nie jak piszesz pół na pół.
TYLKO ODRA OKS !!!

Re: Stadion dla Odry

#59
Chciałbym również zabrać głos w tej dyskusji.
Uważam, że Odra powinna pozostać na Oleskiej. Pomijając już wszelkie opinie o patosie, to myślę, że Oleska 51 to swego rodzaju symbol naszego klubu.
A teraz szczegóły:
1. Konieczny pilny audyt architektoniczno-urbanistyczny, nawet w powiązaniu z koncepcją rewitalizacji węzła Opole Wschód ( ciekawa koncepcja).
Moim zdaniem wpisanie w posiadany przez miasto teren stadionu kompaktowego na ok. 15k jest do zrealizowania w dzisiejszych realiach techniczno - technologicznych. Po sfinalizowaniu takiego audytu, zwycięska firma projektowa robi szczegółowy projekt realizacyjny.
2. Oczywiście przytoczone na wstępie tego wątku obwarowania licencyjne należy uwzględnić w zleconym opracowaniu. Taka koncepcja powinna zawierać wyłącznie miejsca parkingowe dla klubu, PZPN, VIP. Kibice parkują na okolicznych parkingach, których wbrew pozorom nie jest tak mało i są w niewielkiej odległości.
3. Etap budowy można rozłożyć np. na dwa etapy. W pierwszym realizujemy trybunę obok kortów i od strony budynku klubowego ( o czym wspominałem w poprzedniej wypowiedzi ) łącznie z podziemnym zapleczem. Etap drugi to pozostała część stadionu, łącznie z przebudową lub rozbiórką, a następnie postawieniem nowej trybuny od strony ul. Kusocińskiego. Koncepcja użytkowania tej ulicy w tunelu pod trybuną uważam za ciekawe rozwiązanie i godne przemyślenia.
4. W przypadku niepowodzenia projektanckiego przy Oleskiej uważam, że można pokusić się o budowę nowego obiektu np. na terenie dawnej FSD przy Ozimskiej. Plan przestrzennego zagospodarowania można raz w ciągu kadencji zmienić i z tego co się orientuję w tej kadencji jeszcze nie był ruszany. Wystarczy tylko wnieść o jego zmianę oficjalną drogą.
5. Jestem przeciwnikiem budowy obiektu na obrzeżach miasta, a szczególnie po drugiej stronie Odry, bo nie czarujmy się, jeszcze długi czas czeka Opole paraliż komunikacyjny związany z przemieszczaniem się na tamtą stronę rzeki. Dokładając do tego argument, że zdecydowana większość kibiców dociera na mecze piechotą, to tym bardziej szukałbym koncepcji z tej strony miasta.
Podsumowując, jestem zdania, że należy zrobić wszystko, aby Odra pozostała na Oleskiej i to trzeba zacząć działać szybko.
Pozdrawiam

Re: Stadion dla Odry

#61
Przypomnę tylko, że te wszystkie opinie, projekty, audyty to nie są robione charytatywnie, szczególnie u najlepszych ekspertów. Oby więc nie skończyło się tak, że po takim etapie sprawdzającym możliwość budowy na Oleskiej zostaniemy z ręką w nocniku, czyli bez stadionu i z budżetem pokaźnie uszczuplonym.

Re: Stadion dla Odry

#62
Pieniądze na audyt lub projekt będzie wydawał Mosir lub inny podmiot miasta, bo przecież oni są właścicielem stadionu. Takie rzeczy to nie nowość. Wiśniewski już 2 konkurs architektoniczny rozpisuje na teren po FSO. Nie mówiąc ile miasto zrobiło analiz do tras średnicowych, bolkowskich czy innych.

Re: Stadion dla Odry

#63
Prawda jest tak, że każdy chciałby pozostać na naszej Oleskiej. Problem jest taki, że przyszły stadion ciężko było by tam postawić. Myślę, że kameralny stadionik, coś podobnego do tego z Gliwic byłby świetny. 10k pojemości, to jest chyba w sam raz, na nasze Opolskie warunki. W dodatku na Opolszczyźnie, nie ma żadnego tego typu obiektu, powyżej 5 tysięcy miejsc. Wszystkie obiekty są podstarzale i "małe". Jeden z tych nowszych, jest w Posiadaniu LZS Kup. Wymowne...

Re: Stadion dla Odry

#64
Jeśli chcielibyśmy stadion na 10 tysięcy to podejrzewam, że wielkość nowych trybun, w porównaniu do tej już istniejącej gabarytowo w ilości terenu by się nie zmienił. Jeśli trybuny, które mamy mieszczą 4500 miejsc to cały stadion obudowany tego typu trybunami miałby pojemność ok.10 tys. Porównując nasz stadion do tego w Gliwicach, gdzie są bardzo proste trybuny bez żadnych zaburzeń architektonicznych to oni mają 13 rzędów krzesełek, my w Opolu mamy 18 rzędów, a w Tychach przy pojemności 15 tys. mają od 25-26 rzędów krzesełek. Co przeliczając z "grubego palca" daje :
Gliwice - 631 krzesełek na 1 rząd
Tychy - 576-600 krzesełek na 1 rząd
Opole - 555 krzesełek na 1 rząd
Widać tutaj jakie znaczenie ma układ trybun zwłaszcza, gdy nie dysponujemy tak jak na Oleskiej zbyt wielkim terenem. Można sobie mniej więcej policzyć ile kolejny rząd daje pojemności, ale tym samym i wyobrazić o ile musielibyśmy się poszerzyć (a może i nie) z terenem stadionu. Generalnie wychodzi na to, że taki stadion jak Gliwicach przeniesiony do Opola zająłby mniej miejsca niż obudowanie Oleskiej trybunami takimi jakie mamy. Tylko, że wg mnie stadion Piasta nie grzeszy urodą.

Re: Stadion dla Odry

#68
Jeśli w Opolu mieści się 18 rzędów krzeseł to przy trybunach takich jak w Gliwicach daje to 11 538 sztuk. Myślę, że tylko projektanci mogą nam odpowiedzieć jaka może być maksymalna pojemność stadionu przy tych warunkach terenowych. Może się okazać, że owszem może być nowoczesny stadion na Oleskiej, ale o pojemności tylko 10 k.

Re: Stadion dla Odry

#69
Ale po co nam więcej? Gliwice to chyba troszkę większe miasto od Opola a nie potrafią go zapełnić mimo dobrej postawy drużyny ( wiadomo, że połowa Gliwic za Żabolami) ale jak na nasze Warunki, niezależnie od poziomu ligowego 10 k pojemości to WYSTARCZAJĄCO. Rozumiem, mamy 3 ligę ale na mecz chodzi po 700 osób, od święta powyżej tysiąca. Będzie stadion i wyższa liga ro frekwencja będzie około 4-5 k max...

Re: Stadion dla Odry

#70
Kilkanaście lat temu, jak nie było jeszcze obecnej trybuny, graliśmy w PP z Pogonią, Ruchem, albo w lidze nawet z RKS Radomsko czy Ceramiką Opoczno, gdzie biliśmy się o ekstraklasę, na meczach było po 9-10 tysięcy ludzi. Do tego teraz fc działają sprawniej niż wtedy (dużo młodych, łatwiejszy dojazd), więc myślę, że gdybyśmy bili się o ekstraklasę albo i w niej byli to 10 tys. by nie starczyło.
Odra jest najważniejsza !

Re: Stadion dla Odry

#71
A 15 lat temu jak Rysiu Niedziela do spółki z Fryzjerem walczyli w gabinetach o awans, to na mecze przychodziło 9-10 tys. Uważam, że te docelowe 15tys. miejsc jest optymalne. Głód wielkiej piłki w Opolu jest duży, jestem pewien, że nawet mimo obecnych marnych liczb już w 1 lidze będzie wysoka frekwencja. Nie wspominając o sytuacji kiedy będzie budowa nowoczesnego stadionu i efekt 'nowości'. Ostatnio nawet głośno o GKSie Tychy, który po budowie stadionu ma frekwencję w 2 lidze wyższą niż połowa Ekstraklasy, mimo wielu rywali mogących zabrać kibiców w regionie (czego u nas raczej nie doświadczysz; tu link: http://weszlo.com/2016/06/01/gks-tychy- ... rekwencja/).
Ewentualnie do przemyślenia jest sprawa, żeby wybudować stadion na 10 tys., ale zaprojektowany tak, że z łatwością i szybkością "dostawi się" kolejne 5 tys. miejsc w przypadku dajmy na to awansu do Ekstraklasy w przyszłości. Choć może się okazać tak, że nawet budując stadion na 15 tys. nie będzie wielkije różnicy z takim 10tys., bo podobna będzie liczba kibiców, po osiągnięciu której będzie się zwracać tzw. 'dzień meczowy', a utrzymanie codzienne nie będzie dużym obciążeniem.

E: zielu mnie trochę uprzedził ;p

Re: Stadion dla Odry

#72
ABSOLUTNIE nie możemy dawać za przykładu Gliwic.

Piast to właściwie tylko centrum Gliwic + słabe FC. U nas w dobrym okresie na mecze jeździły zorganizowane grupy z 14 "FC". Moim zdaniem spokojnie mamy potencjał lepszy od wielu miast w Polsce, nawet tych większych. Do tego przy np dobrej postawie w 1 lidze jesteśmy w stanie odzyskać częściowo wpływy w Brzegu, Namysłowie i tamtych okolicach. Moim zdaniem optymalne jest 15k, z bólem serca przyjmę ~12,5k. 10k to zdecydowanie za mało.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stadion dla Odry

#75
Ok, to może taki. Zmierzyłem ukończony stadion Motoru Lublin na 15,5 k i wygląda na to, że da się go umieścić na Oleskiej. Od strony Kusocińskiego byłoby trochę szerzej niż obecnie, ale bez wychodzenia na ulicę. Od strony kortów też trochę luzu i drogę wyjścia dla kibiców. Ewentualnie można o jeden rząd krzesełek po obu stronach obciąć.
Załączniki
Arena_Lublin__.jpg
Arena_Lublin__.jpg (112.19 KiB) Przejrzano 14151 razy
Motor Lublin.jpg
Motor Lublin.jpg (181.74 KiB) Przejrzano 14151 razy
Stadion Motoru Lublin w Opolu_.jpg
Stadion Motoru Lublin w Opolu_.jpg (103.83 KiB) Przejrzano 14151 razy
cron