Re: Stadion dla Odry

#176
Zalecam szczególną ostrożność - jedna debata może całkiem przekreślić nasze marzenia. Musimy do niej się przygotować w sposób akademicki. Rozważyć argumenty za i przeciw. No i pozyskać sojuszników. Niestety, dopóki prezydent trzyma hamulec to jest przeciw nam.
Poniżej nasze argumenty:
-bardzo realny awans Odry, a zły obiekt nie uprawni nas do gry na wyższym stopniu
-modernizacja jest nie opłacalna jeśli celujemy w ekstraklasę- tylko nowy obiekt spełni wymogi
-pieniądze gromadzone na średnicówkę nie zostaną wykorzystane. Pozostaje obwodnica, ale to tańsza inwestycja więc budowa stadionu może rozpocząć się szybciej
-przesunięcie w czasie innych inwestycji zmieni niewiele- korki i brak mieszkań to problem od lat i jakoś z nim żyjemy (szczególne że budowa drogi ma poprawić sytuację w ok 5%). Szybka budowa stadionu to uniknięcie kar i degradacji
-od stycznia miasto ma pieniądze z nowych gruntów i elektrowni
-już w tej chwili ściągamy zainteresowanie mediów. Awans i gra na własnym boisku jest niezbędna do promocji miasta
-budując stadion zyskujemy nową powierzchnię koncertową co powinno być miłe widziane w mieście muzyki
Można też wymienić sporo kontrargumentów, ale nie wiem czy warto na otwartym forum;)
#oleska4ever

Re: Stadion dla Odry

#179
Skoro już NTO trochę o tym napisało trochę to mogę poinformować, że będę miał zaszczyt być w grupie eksperckiej Urzędu Miasta ds budowy nowego stadionu. Więc nie, absolutnie nie jest tak, że tematu nowego stadionu nie ma. Sam Prezydent pisał na swoim FB o latach 2018/2019 jako okres zakończenia budowy.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stadion dla Odry

#181
zielu pisze:Tylko wyraź tam opinię większości i ich pomysły, a nie tylko to co Ty uważasz za słuszne ;)
Większość z reguły się myli.

PS. Stadion przy Oleskiej lub w najbliższej okolicy.
Nie, nie chcemy was tu!
To nasz kraj!
Nie nie chcemy was tu!
I nie cofniemy się!

Re: Stadion dla Odry

#182
Zielu, nie bardzo rozumiem. Wyrażę opinię taką jaką uznam za najlepszą dla klubu Odra Opole i dla kibiców Odry, na bazie moich wieloletnich doświadczeń, analiz, opracowań i wiedzy, a nie najlepszą w opinii kolegi Ziela czy innego kolegi. Co znaczy "opinię większości"? Jaka jest opinia większości? Jakie są ich/wasze/twoje pomysły? Napisz - odniosę się.

Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją. Moją opinią jest to, że powinien powstać nowy stadion z uwzględnieniem wymagań Stowarzyszenia "Jedna Odra" i przedstawię taką opinię która w mojej ocenie jest dla tego celu najlepsza.

Nowy stadion przy Oleskiej nie powstanie. Z 2 powodów:
- sam koszt wyburzenia tego co jest mógłby wynieść kilkanaście/kilkadziesiat mln zł (tam są całe tysiące ton betonu i ziemi do wywiezienia);
- teren jest w tak korzystnym położeniu, że można go dobrze sprzedać, co obniży koszty budowy nowego i być może pozwoli trochę bardziej "zaszaleć";
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stadion dla Odry

#186
Zielu - przeczytałem cały wątek i nie zauważyłem. Możesz je przypomnieć?

Podsumowując:
- prezydent chce wydać "ok 60mln", co nie jest możliwe jeśli nie chcemy mieć jakiegoś gówna;
- do kosztów budowy przy Oleskiej doliczyć trzeba koszty wyburzenia i wywózki
- sprzedaż terenu przy oleskiej daje szanse na dołożenie kilkunastu mln do tej puli.

Do tego Oleska to w pełni autorski projekt (przez co droższy), dochodzi problem z kortami i protestami mieszkańców. To może opóźnić nawet o rok.

Tak więc w mojej opinii racjonalne jest budowanie stadionu gdzie indziej.
Działki odpadają, teren po FSO odpada. Ja nie mam wybranego miejsca - jestem otwarty, ale trzeba pamiętać, że muszą być to tereny miasta, bo w innym wypadku to kolejne miliony.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stadion dla Odry

#187
Lublin na stadion otrzymał 67 mln zł dofinansowania z UE (koszt całkowity 155 mln). Opole też będzie się starało wykorzystać środki unijne? Skorzystanie z dofinansowania realizacji projektu infrastrukturalnego w ramach regionalnego programu operacyjnego mogłoby dać około 30-40 mln. To wraz ze środkami z miasta i ze sprzedaży Oleskiej dałoby budżet przekraczający 100 mln czyli już przekraczający koszt budowy stadionu Arki.

Re: Stadion dla Odry

#190
Pisałem o działkach i FSO właśnie, a jak wrocławska to trzeba pamiętać o naprawdę dobrej komunikacji ze wszystkich dzielnic i dworców pod stadion i ze stadionu, aby ludzie nie musieli się zastanawiać jak wrócić po meczu do domu.
Odra jest najważniejsza !

Re: Stadion dla Odry

#191
No ja bym chciał na działkach i jestem zwolennikiem wywalenia działek w ogóle, ale spodziewaj się protestów gorszych niż przy powiększaniu Opola ;) A że nie mamy czasu, to musimy brać rozwiązania najszybsze.

Na FSO powstanie Centrum Usług Publicznych i nowa dzielnica biurowa.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stadion dla Odry

#192
No i Północna nie tak daleko do Opola Zachodniego, co mogło by być wykorzystane z myślą o kibicach Odry z całej Opolszczyzny, a także kibicach gości i pośrednio mieszkańcach centrum Opola (teraz jeszcze nie ma tego problemu, ale zapewnienie przejazdu na stadion np. tysiącu kibiców gości potrafi sparaliżować miasto).

Oczywiście konieczne było by, przynajmniej w dniu meczu, puszczenie dodatkowej linii autobusowej na stadion. Takiej przejeżdżającej przez całe miasto, także Opole Zachodnie. Żeby przekonać do tego pomysłu miasto, ale i zachęcić kibiców do zakupu biletów w przedsprzedaży, bilet meczowy mógłby być droższy o tą złotówkę-dwie, ale za jego okazaniem masz przejazdy przed i po meczu za darmo.

Dodatkowo, z myślą o kibicach z Opolszczyzny mających połączenia bezpośrednio do Opola Głównego, a nie Zachodniego, z biletem meczowym mogli by za darmo przejechać odcinek Opole Główne-Zachodnie.

Re: Stadion dla Odry

#194
LooZ^ pisze:Rozmawiałem dzisiaj z wiceprezydentem Rolem - zadeklarował, że trwają prace nad audytem stanu stadionu przy Oleskiej i tego jakie prace są wymagane do spełnienia warunków licencji na 1 ligę.
To dobra wiadomość. Nasze obecne wyniki, które są pochodną dobrej gry, czynią Nasza obecność w 1 lidze w przyszłym sezonie bardzo prawdopodobną. Czas na takie działania jest więc jak najbardziej odpowiedni.
Oleska 51 jest też jedną z opcji lokalizacyjnych nowego stadionu. Wydaję się iż racjonalnym byłoby ulokować rozważania licencyjne w tym kontekście, aby część wydanych środków ( np podgrzewana murawa) wykorzystać na nowej Oleskiej. Ale to być może nadmierne rozbudowane na dziś.
Zacznijmy zatem od audytu licencyjnego. Nie jest to chyba przedsięwzięcie bardzo skomplikowane i niedługo powinniśmy mieć odpowiedź w tej kwestii.

Re: Stadion dla Odry

#195
Szanse na nowy stadion przy Oleskiej 51 są iluzoryczne. Zburzenie i doprowadzenie terenu do tzw "stanu zero" kosztowało w Gliwicach 10mln zł. U nas wstępne szacunki mówią o 15mln zł. To 1/4 planowanego (*) budżetu nowego stadionu.

To proszenie się o zarzuty o niegospodarność.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Stadion dla Odry

#196
LooZ^ pisze:Szanse na nowy stadion przy Oleskiej 51 są iluzoryczne. Zburzenie i doprowadzenie terenu do tzw "stanu zero" kosztowało w Gliwicach 10mln zł. U nas wstępne szacunki mówią o 15mln zł. To 1/4 planowanego (*) budżetu nowego stadionu.

To proszenie się o zarzuty o niegospodarność.
Najpierw audyt.
Oleska dalej jedną z opcji. Ja znam szacunki rozbiórkowe na 3 mln.Obecnie grać musimy dalej na Oleskiej. Oglądamy mecze z obecnej trybuny, budujemy przeciwległą z infrastrukturą. Następnie przenosimy się na nową trybunę, modernizujemy/budujemy w miejscu obecnej i tak dalej. Plusy gramy cały czas na obecnym miejscu, inwestycja mniej uciążliwa dla miasta bo rozłożona na kilka lat, przez co łatwiejsza do przeforsowania.
To oczywiście dalej jedna z opcji. Zaakceptuję każdą. Byle Drużyna dawała nam tyle radochy co teraz i nawet jeśli tak nie będzie.

Re: Stadion dla Odry

#199
Z lokalizacja jest duży problem - o wadach Oleskiej pisał LooZ^, natomiast rejony karolinki to inne problemy. Przy tamtej lokalizacji automatycznie utrudniamy dostęp do stadionu. Przy meczach w soboty problem jest mniejszy, ale w tygodniu już tak łatwo z dojazdem nie będzie. No i najważniejsze - Oleska jest w jako takim pieszym zasięgu ZWM i Malinki, po tej stronie Odry mieszka też dużo więcej ludzi. Jeżeli znalazlyby się jakieś grunty bliżej Turawa Park, to byłoby to sensowniejsze rozwiązanie.

P.S. nie wiem jaki jest status gruntów w okolicy skrzyżowania obwodnicy z Oleska. Tam mógłby zostać nawet adres Oleska:)

Re: Stadion dla Odry

#200
Problem chyba w tym, że tereny przy obwodnicy na linii Oleska-Turawa Park (wg mnie świetna lokalizacja) są terenami prywatnymi, a Północna jest terenem miasta. Ja tam na Północnej nie widzę problemów z dojazdem - masz Partyzancką z obu stron, przejazd od strony Karolinki i CWK, no i blisko obwodnicę, która trochę rozblokuje wyjazd.
cron