Sezon 2013/2014 - spekulacje

#1
Sezon 2012/2013 za nami, cel postawiony przed zespołem osiągnięty. Rundę skończyliśmy z niesamowitymi statystykami - 10 zwycięstw, 5 remisów, 0 porażek. Ostatnia przegrana miała miejsce...27 października! W dodatku straciliśmy tylko 7 goli, a na przestrzeni całego sezonu nikt nas nie pokonał u siebie. Jednak już teraz trzeba myśleć o kolejnym sezonie, gdyż zaczyna się on dla nas 13 lipca (23 dni!) meczem PP z Rybnikiem, a liga ma ponoć zacząć się 27 lipca. Dlatego pokuszę się o analizę składu naszej drużyny, transferów do i z klubu oraz naszych szans.

SKŁAD:

Bramkarze - Mocno obsadzona pozycja. Zarówno Danowski (runda wiosenna), jak i Feć (runda jesienna) stanowili silne punkty w naszej jedenastce. Młodszy wyciągał niekiedy niesamowite piłki, a w obecnej rundzie stracił tylko 7 goli, Feciu zaś to ciągle najlepszy bramkarz w województwie i ważna postać w szatni Odry. A trzeba pamiętać, że ciągle naszymi zawodnikami są Rozmus (perspektywiczny, dobra runda w Namysłowie) i Chodanowicz.

Środkowi obrońcy - Podstawowym duetem była wiekowa (łącznie 72 lata!) para Michniewicz-Drąg. I o ile nie ustrzegli się kilku indywidualnych błędów, to nie można mieć do nich większych zarzutów, a Michniewicz grał w mojej opinii jak profesor i wielokrotnie swoimi umiejętnościami czytania gry oraz ustawiania się ratował błędy kolegów. W odwodzie są jeszcze Surowiak (typowy 'zapchajdziura', idealny człowiek na ławkę - może grać na każdej pozycji w obronie i wszędzie nie zejdzie poniżej przyzwoitego poziomu) i wypożyczeni Rewucki oraz Brzozowski (chyba dalej należy do nas, a rozegrał dobra rundę w Leśnicy). Jednak czy taki zestaw starczy na 2 ligę? Wątpię. Mimo dużej sympatii do Tomka Drąga uważam, że to nie jest już piłkarz do pierwszego składu i trzeba znaleźć dla niego zastępstwo.

Boczni obrońcy - Na lewej stronie sprawa jest prosta - po odejściu Klemenza zostali dwaj piłkarze - Łoziński i Wdowik. Obaj młodzi, robiący błędy, ale ja osobiście nie szukałbym tu wzmocnień i dał im szansę w wyższej lidze. A z tego co pamiętam to na tej pozycji może grać też Luptak. Na prawej stronie postawiłbym na Kowalczyka, którego bardzo cenię za ofensywne wejścia. Trochę gorzej w obronie, ale liczę, że to poprawi i będzie mocnym punktem drużyny. Zawsze może go zastąpić 'Surowy'. ;)

Środkowi pomocnicy - Tutaj sprawa jest jasna - środek pola to królestwo Deji, który rządzi zarówno w odbiorze, jak i świetnie rozpoczyna akcje. Najbardziej zaawansowany taktycznie i technicznie gracz w Odrze, nie zdziwię się, jeśli odejdzie do lepszej drużyny (co nie oznacza, że nie będę tego żałował), bo zwyczajnie zasługuje na grę na najwyższym poziomie. W tym sezonie najczęściej wspierał go Wawrzyniak, choć grali tu też Copik i Zawieja. Z wymienionej wyżej trójki najlepsze wrażenie ogólne zrobił na mnie Wawrzyniak. O ile na wiosnę zdarzały mu się słabe mecze (co rzutuje na jego ocenę), to na jesieni był wyróżniającym się piłkarzem i mam nadzieję, że w wyższej klasie rozgrywkowej przypomni nam za co go chwaliliśmy pół roku temu. 'Copa' jaki jest, każdy widzi. Niesamowite serce, determinacja i walka na 200%. Nie wyobrażam sobie, żeby nie został w drużynie. Natomiast brak byłego gracza GKS-u Bełchatów juz taki trudny do wyobrażenia nie jest. W dodatku naszymi zawodnikami są Sikorski i Franek wypożyczeni do Czarnowąs, któryś na pewno przydałby się jako zmiennik.

Ofensywny pomocnik/cofnięty napastnik - Pozycja najczęściej zajmowana przez Filipowicza. Nie ukrywam, że nie przepadam za jego grą. Mimo dość pokaźnego dorobku bramkowego i dobrych stałych fragmentów, Filipowicz to gracz bardzo chimeryczny, często spowalniał akcje, nie zagrywał w tempo do kolegów czy tracił piłkę. Nie mówię, że jakoś szczególnie zawiódł, ale w 2 lidze jego obecność w wyjściowej jedenastce może ciążyć. Z tego względu zostawiłbym go w drużynie na ławce, a na jego miejsce ustawił...Setlę. Jest to dość zaskakująca propozycja, szczególnie w odniesieniu do najlepszego strzelca drużyny, ale myśl o przesunięciu Setli do tyłu krąży mi po głowie już od początku sezonu. Setla jest dobrze wyszkolony technicznie, ma fajny przegląd pola, potrafi się zastawić kiedy to konieczne, ale i grać kombinacyjnie jeśli tego wymaga sytuacja na boisku. Jest szybki i równie dobrze poradziłby sobie na skrzydle, ale tam o wiele łatwiej znaleźć dobrych graczy niż na pozycję typowej '10'.

Boczni ofensywni pomocnicy - Co do prawej strony nikt nie ma wątpliwości - Tomanek. świetna runda, z każdym meczem się rozkręcał. Co prawda musi jeszcze poprawić grę obronną (zawodnicy Przyszłości dość łatwo poczynali sobie na jego stronie, trener Żuraw był zmuszony zamienić go stronami z Cieluchem), ale myślę, że trener Żuraw udzieli mu kilku wskazówek taktycznych podczas letnich przygotowań. Na lewej stronie grał Cieluch. Po zimowych sparingach narobił nam dużych apetytów, ale rundę zaczął średnio. Obudził się w ostatnich meczach, ale spodziewać się należało po nim troszkę więcej. Jeśli wróci do formy (jak mniemam) optymalnej, to gracz do pierwszego składu, jak nie to idealny pierwszy zmiennik dla skrzydłowych. Tych w tej rundzie brakowało i wypadałoby 1-2 skrzydłowych zakontraktować (Bednarski czy Meryk to nie są piłkarze na Odrę; Dawid Wolny bardziej pasuje jako wysunięty napastnik).

Wysunięty napastnik - Tutaj cały sezon spędził Setla, zmieniany na początku przez Wasilewskiego, potem Malickiego i Wolnego. Przesunięcie Setli powoduje powstanie luki, a zarówno Malickiego jak i Wolnego jako podstawowego snajpera nie widzę. Tak więc tutaj koniecznie trzeba kogoś sprowadzić, najlepiej gdyby był to napastnik silny i duży, który sam potrafi sobie stworzyć sytuację, wygrać pojedynek główkowy, zastawić się i odegrać do Setli/na skrzydła.

Tak więc mój skład na 2 ligę wygląda tak: Danowski/Feć - Łoziński/Wdowik, Michniewicz, ? , Kowalczyk - Deja, Wawrzyniak - ?/Cieluch, Setla, Tomanek - ?

TRANSFERY:

Do klubu - Trzy pozycje wymagają wzmocnień - środek obrony, skrzydło i atak. Na stoperze obok Michniewicza widziałbym kogoś z dwójki Ganowicz/Lalko. Pierwszy jest doskonale znany w Opolu, w dodatku czytałem, że kończy mu się kontrakt w Kluczborku, a statystyki z tego sezonu ma bardzo dobre (zagrał w większości spotkań, zdobył 4 gole). Lalko już wyróżniał się w Bogdanowicach, a teraz stanowił silny punkt w obronie rewelacji rozgrywek - Przyszłości Rogów. No i ciągle jest młody. Na skrzydle mam swojego kandydata już od 2 lat i mam nadzieję, że teraz nadarza się w końcu okazja, żeby dołączył do Odry. Jest to Maciej Wolny z Rozwoju Katowice. Wymarzony lewy skrzydłowy, świetne statystyki w 2 lidze, a i tak nie oddają one jego wkładu w dobrą grę Rozwoju (widziałem skróty z ich meczów). W dodatku jest kibicem Odry. O ile nie trafi do Ekstraklasy (a w poprzednich okienkach interesował się nim już m.in. Widzew), to zrobiłbym na miejscu zarządu wszystko, żeby od przyszłego sezonu ten zawodnik grał w Opolu. Moją uwagę zwrócił też Michał Suda z Łazisk, który świetnie bije stałe fragmenty i jest bardzo dynamiczny, ale on jako opcja rezerwowa. No i atak - tutaj na szybko do głowy pasują mi dwaj gracze spełniający kryteria o których pisałem wcześniej. To Kocur z BKS-u i Tadziu Tyc. :) Obaj dobrze zbudowani, obaj sami tworzą sobie sytuacje z łatwością. Co prawda Tyc ten sezon spędzał często na ławce, ale nie zaszkodziło mu to zdobyć w lidze 7 goli. Jeśli umiałby się dogadać z resztą drużyny (co ponoć było problemem), to nie mam nic przeciwko jego powrotowi na Oleską 51.

Z klubu - Wasil, Zawieja, Malicki. Raczej się nam nie przydadzą, a lepiej dać szansę młodym wychowankom. Oczywiście to przy założeniu, że nikt lepszy się po naszych graczy nie zgłosi, bo prawdopodobne jest też np. odejście Deji (wtedy trzeba też ściągnąć do klubu kogoś na jego miejsce, to samo w przypadku innych nieplanowanych transferów).

SZANSE W 2 LIDZE:

Jesteśmy w dość komfortowej sytuacji, bo awansowaliśmy z ligi opolsko-śląskiej, najmocniejszej z lig na 4 szczeblu. Poprzednio tę ligę wygrywały Radzionków, Tychy czy Rybnik i historia pokazuje, że odegrały ważne role w wyższych ligach (abstrahując już od kłopotów finansowych Radzionkowa). Także zahartowanie się w ciężkich bojach ze śląskimi zespołami (bo opolskie stanowią w 3 lidze tło) zapisuję na naszą korzyść; przeskok między ligami może nie być tak bardzo odczuwalny. W dodatku kolejna kwestia - finanse. Te są w naszym klubie na dobrym poziomie, pod (mam nadzieję :) ) czujną kontrolą zarządu. Jak jest u rywali? Warta Poznań nie dostała licencji z powodów finansowych i raczej nie zagra w 2 lidze, Polonia Bytom od lat ma problemy, to samo w Częstochowie, Kluczborku czy Zdzieszowicach. Najmocniej wyglądają zespoły Polkowic, Bytovii i Zagłębia Sosnowiec, co miało też odzwierciedlenie w tabeli. Dlatego też uważam, że przy odpowiednim wzmocnieniu kadry mamy duże szanse na walkę o awans już w przyszłym sezonie. Z takim potencjałem kibicowskim i geograficznym jest to realne. ;)

Zaznaczam jeszcze raz, że jest to jedynie moje spojrzenie na sprawy. Zachęcam innych do pokuszenia się o podobne analizy, żeby nie wyszło na to, że tylko mi się tak nudzi. :D

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#2
"- środek pola to królestwo Deji, który rządzi zarówno w odbiorze, jak i świetnie rozpoczyna akcje. Najbardziej zaawansowany taktycznie i technicznie gracz w Odrze, nie zdziwię się, jeśli odejdzie do lepszej drużyny (co nie oznacza, że nie będę tego żałował), bo zwyczajnie zasługuje na grę na najwyższym poziomie" A oglądałeś wczorajszy mecz ? Każda piłka stracona.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#3
Należy również pamiętać, że w 2 lidze w każdym meczu musi wystąpić dwóch zawodników młodzieżowych (rocznik 1993 i młodsi) w pełnym wymiarze czasowym. Aktualnie mamy tylko dwóch takich zawodników w kadrze pierwszego zespołu: Kacper Wdowik (rocznik 1994) i Dawid Wolny (rocznik 1994). Priorytetem wydaje się więc ściągnięcie 2-3 zawodników o statusie młodzieżowca. Dodatkowo dzisiaj ma się rozstrzygnąć kwestia reorganizacji 2 ligi od sezonu 2014/2015. Według niepotwierdzonych informacji ma być stworzona tylko jedna grupa 2 ligi. Jeżeli te informacje się potwierdzą, to w przyszłym sezonie zapowiada się prawdziwa "jatka", gdyż z każdej dwóch grup drugiej ligi spaść będzie musiało aż 10 drużyn.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#5
LooZ^ pisze:zestan: No, to teraz trzeba go wyjebać z drużyny ;> Dla mnie i dla wielu Deja był najlepszym piłkarzem Odry w tym sezonie i jeden słabszy mecz tego nie zmieni.
A gdzie kolega zestan napisal wyjebac Dejke. Czytaj ze zrozumieniem bo przychodzi ci to coraz trudniej.
Rozef fajnie te klocki ustawiasz I masz duzo racji, ale trener wie co ma robic. Warto powalczyc o Wolnego, to nasz czlowiek.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#6
Dziękuję za troskę, po prostu mam co raz mniejszą tolerancję dla głupoty.

Jeśli już zostałem wywołany do odpowiedzi. Do którego fragmentu wypowiedzi odnosi się rzucone "A oglądałeś wczorajszy mecz ? Każda piłka stracona." ? Do "środek pola to królestwo Deji"? Czy do "rządzi zarówno w odbiorze" czy do "świetnie rozpoczyna akcje"? Może jednak do "najbardziej zaawansowany taktycznie i technicznie gracz w Odrze"? Jeśli do KTÓREGOKOLWIKEK z w/w, to znaczy, że w danej dziedzinie są od niego lepsi. Jeśli tak, to zestan powinien napisać kto i dlaczego, a nie wrzucać tekst o zerowej wartości merytorycznej pt "czy widziałeś wczorajszy mecz". No, pewnie widział. I Co?
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#10
Wy tu gadu gadu o wzmocnieniach a licencji nie mamy. jak MOSIR nie zepnie pośladów to będzie lipa. A wiadomo że już od dwóch lat próbują szatnie remontować....
Większych zastrzeżeń odnośnie wniosku i dokumentacji, jaką złożył klub nie było. Licencji na udział w II lidze piłkarskiej PZPN jednak nie przyznał. Powodem jest katastrofalny stan zaplecza dla piłkarzy oraz szereg uwag odnoszących się do stadionu, który zdaniem piłkarskiej centrali nie spełnia warunków licencyjnych dla klubów II ligi polskiej.

- Zostaliśmy zobligowani do przedstawienia harmonogramu prac właściciela stadionu, który wypełniłby zalecenia raportu powstałego po wizytacji obiektu (17.06.2013). Spełniające drugoligowe standardy piłkarskie szatnie, muszą powstać do pierwszego meczu w Opolu. Powiem krótko, żarty się skończyły i nie mamy co liczyć na tzw. "licencję warunkową". Takich PZPN już nie przyznaje o czym mogły się przekonać kluby, które z tego powodu zdegradowano. Jak chcemy grać w II lidze, musimy dostosować się do stawianych nam wymogów, także pod względem infrastruktury - wyjaśnia Ireneusz Gitlar. Zarząd Odry umówił się w tej sprawie z dyrekcją MOSiR w Opolu, początek spotkania o godzinie 14.30, w piątek.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#12
Patrząc na ROW Rybnik to nie ma potrzeby wielkich transferów. ROW który nie dominował w 3 lidze z łatwością załapał się do czołówki 2 ligi, transfery to głównie zawodnicy młodzi i piłkarze spadkowiczów z II ligi i tych którzy wyróżniali się w trzeciej.

Dla nas na pewno ciekawym kierunkiem jest Przyszłość Rogów, fajnie wyglądali na boisku w większości i na pewno jakieś wzmocnienia łatwo tam będzie znaleźć. Dodatkowo to tak trochę jak z Polonią w ekstraklasie, bo drużyna im się sypie. Drugi ciekawy kierunek to Zdzieszowice i Kluczbork. Podczas gdy tam raczej atmosfera zwijania się z wielkiej piłki, tak u nas wręcz przeciwnie. W obu drużynach jest paru zawodników, których podejrzewam, że chętnie przenieśliby się do Opola.

Dużo oczywiście zależy od finansów i perspektyw finansowych, ale myślę,że wskazane kierunki jednak do najbardziej kosztownych należeć nie będą. Ważniejsze jednak od wzmocnień jest utrzymanie obecnego składu. Deja, Deja i jeszcze raz Deja. Ciężko mi wyobrazić sobie naszą grę bez niego. Czy ma gorsze mecze? Tak. Czy czasem irytuje? Tak. Czy jako jedyny poza Tomankiem potrafi jednym zagraniem zrobić przewagę i sytuację bramkową? TAK!
Poza Deją trzymałbym się kurczowo Tomanka i Setli. Setla duży potencjał, spora uniwersalność (dobrze radzi sobie na szpicy, jako ofensywny pomocnik i na skrzydle też dobrze wyglądał), dużo ambicji i młody wiek. A Tomanek to najbardziej przebojowy piłkarz od czasów Rogowskiego, ale tego z czasu walki o awans do I ligi (ówczesnej II ligi) czyli od ... 7 lat!

Dużo o naszych szansach powie pierwszy mecz sezonu w PP z ROWem. PP to rozgrywki, które dla drużyn z niższych lig są bardzo atrakcyjne, więc podejrzewam, że ROW pokaże wszystko na co go stać, więc da to dość realne odniesienie to poziomu jaki panuje w II lidze.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#13
kiew pisze:Patrząc na ROW Rybnik to nie ma potrzeby wielkich transferów. ROW który nie dominował w 3 lidze z łatwością załapał się do czołówki 2 ligi, transfery to głównie zawodnicy młodzi i piłkarze spadkowiczów z II ligi i tych którzy wyróżniali się w trzeciej.
1) ROW dominował w 3 lidze bardziej niż my w tym roku.
2) Żeby osiągnąć awans do 1 ligi musiał sięgnąć po graczy zaprawionych w bojach nawet nie 1-ligowych, co ekstraklasowych (Radler, Szary, Muszalik) i wyróżniających się graczy 2 ligi (ściągnięcie Buchały ze Zdzieszowic, które wcześniejszy sezon zakończyły w czołówce + grały w 1/4 PP).

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#15
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /130629913

Co ciekawe, może nas czekać... wymiana krzesełek.
- Lada dzień rozpoczną się prace przy remoncie szatni - mówi Radosław Mielec, rzecznik prasowy MOSiR-u. - Wykonawca ma zgodnie z umową 90 dni na ich zakończenie, ale będziemy się starali, żeby udało się je wykonać przed pierwszym meczem.

Remont szatni jest kluczowy, ale przedstawiciel PZPN wytknął jeszcze kilka istotnych niedociągnięć. W zaleceniach pokontrolnych znajdują się jeszcze: konieczność zamontowania na stadionie co najmniej 900 indywidualnych miejsc siedzących z oparciami (siedziska, które na nim są, a montowane były 11 lat temu nie spełniają już odpowiednich norm), zamontowania w sektorze gości indywidualnych miejsc siedzących z oparciami, zakupić zgodne z przepisami ławki dla rezerwowych oraz stanowisko dla sędziego technicznego.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#16
respest pisze:
kiew pisze:Patrząc na ROW Rybnik to nie ma potrzeby wielkich transferów. ROW który nie dominował w 3 lidze z łatwością załapał się do czołówki 2 ligi, transfery to głównie zawodnicy młodzi i piłkarze spadkowiczów z II ligi i tych którzy wyróżniali się w trzeciej.
1) ROW dominował w 3 lidze bardziej niż my w tym roku.
2) Żeby osiągnąć awans do 1 ligi musiał sięgnąć po graczy zaprawionych w bojach nawet nie 1-ligowych, co ekstraklasowych (Radler, Szary, Muszalik) i wyróżniających się graczy 2 ligi (ściągnięcie Buchały ze Zdzieszowic, które wcześniejszy sezon zakończyły w czołówce + grały w 1/4 PP).
Mialem zamiar to napisac, ale rozeff, widac swietnie orientujacy sie nie tylko w szatnii naszego zespolu ale i innych klubow juz wszystko i wlasciwie wyjasnil. MUSZA byc wzmocnienia !
Co do Tomanka, Deji, Setli mamy podobne zdania. Po odejsciu Klemenz'a musimy znalesc przynajmniej dwoch obroncow. W pomocy kto winien pozostac, a kto powinien zasilic zespol trener Zuraw wie najlepiej. I potrzebujemy napastnika. Propozycje juz padaly, trzeba porozgladac sie za nowymi. Pomysl z Rogowem nie jest zly. Sa tam pilkarze zapewne nie gorsi od naszych. Ruch Zdzieszowice tez nie bedzie na sile zatrzymywal swoich grajkow. Ktos kiedys wypisywal na forum, ze Odra ma swietnych skautow, oby tym razem wyszukali odpowiednich pilkarzy ( potrzebnych nam i najlepiej wolnych ). Trzymamy kciuki, bo ten sezon bedzie straszna sieczkarnia.

Re: Sezon 2013/2014 - spekulacje

#20
Dla drużyny licencja jest. Na stadion licencji nie ma. Trzeba wyremontować szatnie i pomieszczenia sanitarne - to w budynku klubowym. A na samym stadionie wymiana krzeełek i zamontowanie krzesełek na sektorze gości i powiększenie ławek rezerwowych z 12 miejsc na 13 i miejsce dla sędziego techniczniego
cron