Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#1
Juz w tym roku czekaja nas wybory na Prezydenta Miasta Opola. Postanowilismy kazdemu z kandydatow zadac pytania, ktore pozwola nam wskazac, komu najblizsze jest dobro Opolskiej Odry.

1. W jaki sposób wyobraża Pan sobie wspieranie Opolskiego Klubu Sportowego Oderka/Odra Opole?
2. Na jakie środki liczyć może OKS ze środków przeznaczonych na sport kwalifikowany?
3. Jakie środki na szkolenie ponad 200 młodych piłkarzy w klubie OKS, zamierza Pan przeznaczyć jako Prezydent Opola?
4. Jaka wizję stadionu piłkarskiego w Opolu Pan posiada?
5. Czy może Pan przedstawić idealną wg. Pana wizję stadionu piłkarskiego w Opolu, jego lokalizację, czas budowy oraz sposób pozyskania środków na jego budowę?
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#2
Mamy tez juz pierwsza odpowiedz, udzielil jej pierwszy zadeklarowany kandydata na Prezydenta, tzn Marcin Ociepa (http://www.marcinociepa.pl/). Oto w oryginale jego odpowiedz:
Marcin Ociepa pisze: W samym Opolu działa przynajmniej kilka klubów sportowych, których działalność należałoby wspierać. Jednak to piłka nożna jest sportem przyciągającym dzisiaj najwięcej ludzi na stadiony, a co za tym idzie dobry i profesjonalny klub jest wspaniałą wizytówką miasta i ma niebagatelny wpływ na jego promocję w kraju. Dlatego jeśli mowa o sporcie w Opolu, to profesjonalny klub piłkarski powinien być priorytetem w działaniach władz miasta.

Niezrozumiałym jest dla mnie fakt, żeby miasto wielkości Opola, miasto wojewódzkie, nie miało dużego klubu sportowego. W Opolu największe szanse na powstanie takiego klubu widzę właśnie w piłce nożnej.

Nie będę się rozpisywał o wspaniałych tradycjach piłkarskich w Opolu, bo w tym kontekście, to pewnie Państwo moglibyście udzielić mil ekcji.

Sport kwalifikowany nie istniałby jednak bez sportu amatorskiego. Dlatego tak ważne jest wspieranie również wszelkich inicjatyw mających na celu poprawę infrastruktury sportowej w naszym mieście.

Chciałbym, aby Opole wspierało rozwój fizyczny młodzieży w wielu dyscyplinach sportowych. Temu ma służyć jeden z moich projektów: "Bolko - miejski park rozrywki", utworzenie całego systemu ścieżek rowerowych wraz z automatyczną wypożyczalnią rowerów. Bardzo dobrym pomysłem, który chciałbym zaadaptować w Opolu jest program "Trener osiedlowy", gdzie młodzi ludzie (studenci AWF, instruktorzy harcerscy, trenerzy, zapaleńcy) organizowali wolny czas młodzieży na miejscowych boiskach. Program ten wprowadzono eksperymentalnie we Wrocławiu i sparwdził się w 100%. Jest to program, który ma przede wszystkim propagować zdrowy tryb życia wśród opolskiej młodzieży, a także ograniczyć przestępczość i skierować energię młodych opolan w kierunku sportu, zamiast podpierania ścian naszych bloków.

Odpowiedzi:
AD 2 i 3. Trudno jest dziś mówić o konkretnych liczbach, o które Pan prosi. Odpowiedzialna odpowiedź na to pytanie wymaga dostępu do dokumentów i analiz, które są w posiadaniu urzędującego Prezydenta/ Chciałbym jednak nakreślić wizję funkcjonowania klubu na kilka najbliższych lat z perspektywy samorządowca. Wychodzę bowiem z założenia, że pieniądze są bardzo istotne i warunkują mnóstwo przedsięwzięć, to jednak bez jasnej i konkretnej wizji, w tym przypadku wizji opolskiego sportu nie da się funkcjonować, czego mieliśmy przykłady w ostatnich kilku latach.

AD 1. Po wygranych przeze mnie wyborach Oderka Opole będzie mogła liczyć na pełne wsparcie ze strony miasta. Dzisiaj jest to klub (już!)III ligowy, jednak wierzę gorąco, że za kilka lat będziemy mieli w Opolu duży i profesjonalny klub piłkarski liczący się w krajowych rozgrywkach. Uważam, że przez co najmniej kilka lat miasto powinno pozostać głównym partnerem klubu sportowego. Szczególnie teraz, gdy wysiłkiem działaczy sportowych i kibiców budowany jest nowy klub, nawiązujący do tradycji Odry Opole. Dziś działaczom i kibicom należy dać możliwość pełnego zaangażowania się w pracę czysto sportową, a miasto powinno zająć się w znacznej części finansowaniem klubu. Procent finansowania powinien systematycznie maleć wraz z kolejnymi awansami Oderki do wyższych lig i pozyskiwaniem nowych sponsorów.

Rzecz jasna wraz z awansem, koszty działalności klubu wzrastają, a co za tym idzie powinien on być w coraz większym stopniu finansowany przez sponsorów, a miasto Opole mogłoby pełnić rolę gwaranta bezpieczeństwa dla potencjalnych dużych sponsorów.

Klub jednak powinien pozostać w rękach działaczy i kibiców. Nie jest rolą miasta kierowanie klubem sportowym. Miasto ma za zadanie wspieranie tego typu działalność licząc np. na promocję miasta w Polsce.

AD 4 i 5. Sprawa stadionu piłkarskiego jest niezwykle palącym problemem i pokazującym nieudolność dotychczasowych władz miasta, które sportu poprostu nie czują. Jeśli pyta mnie Pan, czy w Opolu należy wybudować nowy stadion, to z pełnym przekonaniem odpowiadam, że TAK. Wątpliwości moje budzi tylko fakt zaangażowania miasta w rozbudowę obecnego stadionu. Nowa trybuna na 4000 miejsc za ponad 50mln złotych jest bardzo kosztownym rozwiązaniem. Paradoksalnie protesty mieszkańców z ul. Maków mogą się okazać zbawienne dla przyszłości stadionu przy innej lokalizacji Nie mam niestety informacji, czy w związku z planowaną rozbudową stadionu wydano jakieś dodatkowe środki niż 500tyś. zł na projekt nowej trybuny. W tym jednym przypadku byłoby akurat dobrze dla wszystkich, gdyby projekt ten nie doczekał się realizacji, a pieniądze i energia zostały włożone w budowę nowego stadionu.

W zasadzie to zaprzepaszczono na tym etapie możliwość finansowania budowy nowego stadionu. Należało to zrobić zamiast budowy kompleksu treningowego. Dlaczego? Jeżeli Prezydent chwali się dzisiaj, że ma już zabezpieczone pieniądze na sfinansowanie nowej trybuny, to dodając do tego koszty budowy kompleksu treningowego oraz kwoty jaką można uzyskać ze sprzedaży ziemi pod obecnym stadionem, to w zasadzie mielibyśmy sfinansowany prawie cały nowy stadion piłkarski w Opolu. Po wygraniu wyborów właśnie taki przyjmę kierunek działania.

Podobnie rzecz ma się z pomysłem budowy stadionu połączonego z centrum wystawienniczo-kongresowym. Na takie pomysły zwyczajnie jest zbyt późno, gdyż prace nad powstaniem tego obiektu są posunięte już zbyt daleko, a do wyborów jeszcze kilka miesięcy .Nie mniej jednak nowy stadion powinien umożliwiać organizację dużych koncertów, czy wystaw plenerowych, tak jak to wygląda na Zachodzie. Jestem więc zdecydowanym zwolennikiem budowy stadionu wielofunkcyjnego, a więc kompleksu złożonego z boisk, profesjonalnego zaplecza sportowego, siłowni, basenu, sal konferencyjnych, a także kawiarni, czy nawet galerii sklepów. To właśnie ta komercyjna przestrzeń handlowa powinna utrzymywać stadion już po jego wybudowaniu.

Budowa stadionu ze względu na koszty powinna być rozłożona na kilka etapów. Jednak nie można tego robić tak jak do tej pory projektując po kawałku stadion przy ul. Oleskiej. Jeżeli mamy dzisiaj zarezerwowane 50 mln zł na nową trybunę przy ul. Oleskiej to uważam, że jeśli jest jeszcze szansa na wstrzymanie tej inwestycji to należy przesunąć te pieniądze na budowę nowego stadionu. Resztę sfinansować można starając się o pieniądze np. z UE, bądź też sprzedając teren pod obecnym stadionem. Można to zrobić na 2 sposoby. Dzisiaj sprzedać teren i w umowie zastrzec, że dopóki nie zostanie wybudowany częściowo nowy stadion, to mecze Oderki nadal odbywają się przy Oleskiej, lub wybudować tę część stadionu, a dopiero później sprzedawać grunt.

Są jeszcze 2 inne możliwości finansowania nowej budowy:
1. Prywatny inwestor buduje nowy stadion w zamian za ziemie przy ul. Oleskiej. Wtedy w grę wchodzi większy kompleks sportowo - handlowy.
2. Powstaje nowy stadion piłkarski na zasadzie partnerstwa publiczno - prywatnego. Tutaj wkładem miasta mogą być zarezerwowane środki na nową trybunę lub/i ziemia pod obecnym stadionem przy ul. Oleskiej.

Jedno jest pewne. Nie podjęcie się dzisiaj budowy nowego stadionu z odpowiednią infrastrukturą i odpowiednią ilością miejsc parkingowych jest bardzo krótkowzroczne, naznaczone brakiem optymizmu i wiary w możliwości opolskiej piłki nożnej. Tak widzę przyszłość naszego stadionu, który może przyczynić się do tego, że w Opolu każdy będzie dumny z Oderki, a klub będzie odnotowywał sukcesy na arenie krajowej.

Ja nie jestem wybitnym specjalistom w dziedzinie, o którą Pan pyta, dlatego pozwoliłem sobie przedstawić mój punkt widzenia, z perpektywy potencjalnego Prezydenta Miasta. Liczę jednak, że to Państwo będziecie moimi doradcami w tej kwestii. (...)

Pozdrawiam!
Marcin Ociepa
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#6
A Zembaczynski to ile kadencji jeszcze ma zamiar grzać stołek? Zresztą bedzie jak zawsze. Przed wyborami to kazdy nam Wembley wyboduje a ODRA bedzie grala w ekstraklasie.A po wyborach znowu beda sie klucic i mowic ze ODRA tylko wyciaga reke i żebra nie dajac nic od siebie miastu.Poczekajmy az sie wszyscy kandydaci wypowiedza.Z doswiadczenia wiem ze kazdy z nich obieca nam Wembley i ekstraklase.Oby tylko ktos slowa dotrzymal.

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#9
Pan Marcin Ociepa wycofal sie z wyborow, ale mamy za to odpowiedzi od Pani Violetty Porowskiej, kandydatki z ramienia PiS.
1. W jaki sposób wyobraża Pani sobie wspieranie Opolskiego Klubu Sportowego Oderka/Odra Opole?
Wsparcie dla klubu Oderka ( w przyszłości zapewne znowu Odra po powrocie do historycznej nazwy ) miałaby wyglądać długofalowo i w różnych aspektach. Najważniejszą rzeczą w funkcjonowaniu każdego klubu są pieniądze na jego działalność i wsparcie ze strony miasta, w którym klub gra . Ja jako kandydatka PiS na stanowisko prezydenta Opola gwarantuję obie te rzeczy . Miasto MUSI się zaangażować w pozyskiwanie sponsorów , tak jak to się dzieje np. w Poznaniu . Można przyjąć strategię pozyskania kilku dużych sponsorów jak w Poznaniu , bądź wielu mniejszych jak w Gdyni . Należy wykreować modę na bywanie na meczach Odry , także poprzez pokazywanie się na stadionie włodarzy miasta .

2. Na jakie środki liczyć może OKS ze środków przeznaczonych na sport kwalifikowany?
Środki przeznaczane przez miasto na Odrę w 2009 roku to 300 tys. złotych . Kluczbork z pięć razy mniejszym budżetem miasta przeznaczył w tym samym roku kwotę 900 tys. złotych. tej dysproporcji nie można niczym wytłumaczyć jak tylko małym zainteresowaniem obecnego prezydenta sprawami Odry i sportu w ogóle . I nie ma tu nawet nic do rzeczy różnica klas rozgrywkowych, w których te zespoły grają . Moim pomysłem na wsparcie Odry / Oderki jest system motywujący do awansu . Chcę to przeprowadzić poprzez podwojenie wsparcia dla klubu po każdorazowym awansie . I tak w tym roku mamy w kasie klubu wsparcie 500 tys. ze strony miasta . Po awansie do 2 ligi deklaruję wsparcie na poziomie miliona zł. pierwsza liga to dwa miliony a ekstraklasa - oby kiedyś- to cztery miliony .

3. Jakie środki na szkolenie ponad 200 młodych piłkarzy w klubie OKS, zamierza Pani przeznaczyć jako Prezydent Opola?
Środki przeznaczane na wsparcie na szkolenie młodych piłkarzy planuję pozostawić na dotychczasowym poziomie

4. Jaka wizję stadionu piłkarskiego w Opolu Pani posiada?
Moim zdaniem w Opolu powinien powstać całkiem nowy stadion w nowym miejscu . wzorowany bardziej na obiekcie Korony Kielce niż Zagłębia Lubin czy nie mówiąc już o stadionie Lecha Poznań. Nie stać nas na gigantomanię

5. Czy może Pani przedstawić idealną wg. Pani wizję stadionu piłkarskiego w Opolu, jego lokalizację, czas budowy oraz sposób pozyskania środków na jego budowę?
Lokalizacja to teren w okolicach obwodnicy Północnej niedaleko obecnie budowanej bazy treningowej , czas budowy 3 lata , środki ze sprzedaży gruntu po obecnym stadionie Odry oraz częściowo ze sprzedaży udziałów w ECO.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#12
...... Tak na boku........Czytam czytam wypowiedzi tych Pis-owców i widzę że na siłe chcą sprzedać jeden z niewielu państwowych zakładów jakim jest ECO. Firma ta to kura znosząca złote jaja i miasto co roku dostaję pokażną sumę za zyski z sezonu grzewczego.Pamiętajmy też że ECO to jeden z głównych naszych sponsorów...czy nowy właściciel(czytaj Niemiec) będzie dalej sponsorem tego nie wiemy...
A stadion wzorowany na Koronie to też słaby pomysł ZAGŁĘBIE ma 1000 razy lepszy!!! Ale skąd ona ma to wiedzieć pewnie o stadionach usłyszała gdzieś w dzienniku......
TYLKO ODRA OKS !!!

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#13
Tak Pitek masz racje, politykom nie wolno wierzyc, ale milo sie czyta. Czy jeszcze dozyjemy takiego stadionu jak w Kielcach lub Lubinie. Nowe stadiony w Polsce rosna jak grzyby po deszczu a juz zapadaja decyzje o nowych. Tylko u nas wszystko byle nie robic nic dla mieszkancow. Jezeli nasz prezydenciucha nie lubi pilki to dlaczego uszczesliwic tysiace mieszkancow ? Trzeba byz wyjatkowym slepcem lub cwanym lisem zeby tak zarzadzac miastem i wciaz byc przy korycie. No i ta deklaracja o kontynuowaniu pomocy Oderce JALMUZNA. Wszyscy liczylismy ze zwieksza budzet choc troszke a tu taka kicha i nik nic nie powie bo obawiamy sie ze i to moga zabrac. Pewnie zarzadzac pieniedzmi podatnikow i robic wrazenie ze daje sie ze swojego portfela to juz .... Mnie nurtuje wciaz pytanie - Dlaczego Elektrownia Opole zatruwa opolskie i opolan zatrudnia miejscowych pracownikow a sponsoruje Belchatow. Wiem ze glowna siedziba jest tam ale g..o Nas to obchodzi i z tym nalezalo by zrobic porzadek i to jest male zadnie dla nowego '' Gabinetu opolskiego ". Druga sprawa o ktorej zapomnial nasz trener pan Kaniuka ze WYNIKI sa odpowiedzia na to co dalej z nasza kochana ODRA !

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#15
...Valkiria... pisze:a z tego co ja wiem to miasto chce sprzedać udziały ECO Elektrowni, i za to BOT ma się bardziej przyczynić do sponsorowania ODRY... gdzieś tak mówili w jakiejś debcie !!! pOzDRAwiam
Miasto sprzeda akcje temu kto da więcej....teraz dużą część akcji ma Niemiecka firma.... i skośnoocy też są chętni.
A o elektrowni to zapomnij oni gówno dają na Odrę i tylko zasłąnieją się że nie mogą itp( w Bełchatowie i Zgorzelcu mogą i to konkretnie).
Jak Odra za Ryśka Niedzieli grała w 2 lidze to sponsor Optyk z reymonta dawał miesięcznie 1 tyś zł a elektrownia 500zł!
TYLKO ODRA OKS !!!

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#16
Ale jak na razie ELEKTROWNIA OPOLE sponsoruje mks kluczbork ( widać na ich filmikach na you tube - dmuchane atrapy chłodni kominowych ). BOT - Bełchatów, Opole, Turów. Bełchatów ma 1 ligę w piłce nożnej i siatkówce, Turów koszykarzy, a my mamy Odrę , która w 3 lidze gra i plany KOLEJKI POWIETRZNEJ, PROJEKTY stadionu, wizualizacje i gów..e wsparcie. Ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Wszak po co robić podgrzewaną murawę - wybudujemy nowy stadion, cały kompleks na EURO 2012 ( temat BYŁ aktualny 2 lata temu). Ale bądźmy realistami trybuna na 5500 widzów wystarczy na takie ekipy jak Krasiejów, Chróścice, Leśnica,Żabnica i itp. drużyny.

Re: Wybory na Prezydenta Miasta Opola

#21
Tak na prawde to wybór mamu niewielki. Ryszarda mam juz dość. Zadwolić wszyskich, wszedzie i zawsze sie nie da i tych jego wiecznych projektów i planów mam juz dość. Tak na prawde sport mu nie leży na sercu, piłki i kibiców on nie lubi, wiec ma lekko mówiąc to robi robi z musu. Rzuci jakiś ochłap i na tyle możemy liczyć. O stadionie nie wspomnę bo ile to już obiektów za jego kadencji miało być. Jedyne czym żylismy za jego kadencji to plany i dalej jestesmy w głębokiej dupie kiedy to cała Polska ma lub bedzie mieć wspaniałe obiekty a u nas żal kurwa patrzeć. Może i dobry taki uniwersalny prezydent, nie wiem ale wiem ze ducha sportowca i kibica w nim nie ma i wsszystko co związane ze sportem i rekreacja dla niego jest na ostatnim planie. Jęsli chcemy miec szanse na wileką piłkę w Opolu to musi byc ktoś kto lubi sport, lubi piłkę i jest zwiazany z tym srdowiskiem. Takim kandydatem może być ten koleś z SLD. I jebie mnie to ze coś tam źle gwizdnął u nas, jebie mnie to że jest z SLD kojarzonym u nas z łapówkami bo jak brali te łapówy to przynajmniej coś sie potem działo a nie mieli tylko szafy pełnej projektów jak Rysio z fruwającymi kolejkami, aquaparkami na Bolko i innymi bzdurami na których projekty wydali kupe kasy. Tu trzeba kogoś z jajami a temu schorowanemu panu już trzeba podziekować, niech idzie na zasłużoną emeryturkę i da w koncu tu cos zrobić bo ja juz tej miałkości mam dość.
cron