Re: Herb Odry

#26
zielu pisze:LooZ, tak szczerze mówiąc to tylko Ty i jakiś wyspecjalizowany znawca widzicie, że coś tam jest źle narysowane. Gdyby nie Twoje posty to nikt nigdy by się do tego nie przyczepił. Wszyscy wychowaliśmy się na obecnym herbie i nie wiem po co czepianie się na siłę tego jak wygląda i chęć zmienienia go.
Całkiem subiektywnie stwierdzam, że jest brzydki i stąd to czepianie się.
Nie, nie chcemy was tu!
To nasz kraj!
Nie nie chcemy was tu!
I nie cofniemy się!

Re: Herb Odry

#28
No niestety w Polsce estetyka jest pojęciem właściwie nieznanym, więc nie dziwne, że wiele osób nie widzi potrzeby zmian.

zielu - jest dokładnie odwrotnie. Na temat rozmawiałem z dziesiątkami osób - problem widzą zarówno ludzie związani z Zarządem Odry, sponsorzy Odry (i ich działy marketingu i PR), pracownicy klubu (byli i obecni), firmy marketingowe zajmujące się Odrą, dziennikarze sportowi, Sebastian Bergiel, różni kibice (czasem bardzo zasłużeni w każdym z aspektów kibiowskiego życia). Największy spór toczy się wokół tego czy wrócić do historycznego herbu z czasu sukcesów, czy jednak poprawić obecny herb.

Oczekiwanie, że w jakiejś sprawie zgodzą się wszyscy, jest absurdem. Wtedy trzeba po prostu robić tak żeby było dobrze - np nie wiem, nie krzywo? Mi jest wstyd, że herb mojego klubu jest narysowany krzywo, bo znaczy to ni mniej ni więcej, że to amatorka, a nie profesjonalne przedsięwzięcie sportowe.

Przykładowo, każdy profesjonalny klub sportowy ma tzw. "Księgę Znaku" - i co, wyobrażasz sobie, żeby w kilkunasto stronnicowym opracowaniu o tym jak używać prawidłowo herbu ten herb był krzywy? Jakie to świadectwo wystawiałoby klubowi? Każdy herb ma tzw "strefę bezpieczną", czyli określenie w jakiej odlegości od herbu nie powinno być napisu, innego znaku, etc. No i jesteśmy przy herbie Odry - "noo w tym przypadku to z lewej strony wyznaczamy 0,44cm, a z drugiej 0,47cm".
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Herb Odry

#29
A jeszcze rozszerzając temat.

Spoko, "mi się podoba", "JA nie widzę problemu" - można tak powiedzieć, ale czy tak samo komentowalibyście opinię trenera o potrzebie sprowadzenia piłkarza na pozycję X?

Estetyka to nie jest łatwa rzecz, ale jest opisywalna, czasem nawet matematycznie. Ludzkie oko lepiej reaguje na pewne proporcje, co wiemy już od setek lat, dzięki Luca Pacioliemu, który już w XVI wieku opisał pojęcie "złotej/boskiej proporcji", której do dzisiaj używa się przy projektowaniu WSZYSTKIEGO. Większość dobrych (!) logotypów robionych przez fachowców opiera się na tej zasadzie. Tak samo używa się Ciągu Fibonacciego do tworzenia rzeczy (logotypów, mebli, samochodów, przedmiotów użytkowych). Oba rozwiązania powodują, że dana rzecz jest lepiej odbierana - mózg podświadomie odbiera je jako element natury, coś bezpiecznego i swojskiego. Właśnie po to oddaje się to do zrobienia " jakimś wyspecjalizowanym znawcom", a nie amatorom. Tak jak rehabilitacją piłkarzy nie zajmuje się wzięty z łapanki przechodzień.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Herb Odry

#31
respest pisze:Piękna sprawa jak to forum bawi i uczy. Niby wchodzisz poczytać o Odrze, a dowiadujesz się przy okazji o włoskim matematyku czasów Średniowiecza. :)
i to nie byle jakim matematyku ;)
Nie ma tutaj dla was miejsca, bo nie macie jaj
Słuszna sprawa, smutna prawda, tak musi być

Re: Herb Odry

#32
Mała ciekawostka. Jak widać stosunkowo niedawno używano jeszcze czegoś pośredniego między starym, a obecnym herbem.
Obrazek
Ktoś zidentyfikuje który to może być rok? ~2004?
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Herb Odry

#37
Ciekawostka. Robimy sobie w parę osób "risercz" i mamy jakos ~34 zdjęcia/skany herbów Odry z przestrzeni lat.

Nie wiem czy są na tych 34 materiałach 2 takie same herby...
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Herb Odry

#39
50 twarzy Odry ;)
Obrazek
Dostałem od Zarządu zgodę na prace nad poprawą/modernizacją (!) obecnego (!!) herbu. Zajmie się tym tak jak pisałem Kuba Malicki (http://kubamalicki.pl, http://polskielogo.net/), tak jak i całościową identyfikacją wizualną klubu. U nas jak pisałem sto razy trzeba budować od zera, do tego sezon rusza lada chwila (rzeczy trzeba zacząć drukować de facto na wczoraj), więc spodziewam się, że pełne wdrożenie identyfikacji wizualnej to dopiero następna runda.
Każde zwycięstwo jest tylko zapowiedzią następnego.

Re: Herb Odry

#44
Im więcej patrzę na herb z lat 60tych, tym bardziej jestem do niego przekonany. Przy czym grzebanie przy herbie to zawsze temat kontrowersyjny... Może dobre narysowanie aktualnego (chociażby orzeł narysowany w stylu herbu sprzed lat) faktycznie wystarczy.

Re: Herb Odry

#48
Jacelinho pisze:Co się zmieniło ? Bo nie widzę róźnicy
Kolory, godło Opola, wstęga z napisem idzie równo przez tarczę. Tyle widzę ja
Nie, nie chcemy was tu!
To nasz kraj!
Nie nie chcemy was tu!
I nie cofniemy się!
cron